W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2022

Na zdjęciu widoczny plac z polbruku i stojący w dwóch rzędach strażacy w piaskowych ubraniach bojowych i w czerwonych hełmach na głowie. Po lewej stronie siedmiu, po prawej trzech. Pomiędzy nimi dwóch patrzących na wprost strażaków w czarnych dowódczo-sztabowych mundurach z pasami i czarnych służbowych czapkach. Dalej za nimi, przed masztem z biało-czerwona flagą trzech wyprostowanych patrzących na wprost strażaków w piaskowych ubraniach bojowych i w czerwonych hełmach na głowie. W tle przystrzyżona trawa, zieleń drzew, błękitne niebo z białymi obłokami. Po lewej stronie zdjęcia widoczny tył i lewy bok czerwonego śmigłowca.

Pod Nią się rodziliśmy, pod Nią dorastaliśmy, pod Nią uczyliśmy się strażackiego fachu. Dzisiaj pod Nią niesiemy pomoc w najtrudniejszych chwilach. Nasza i najpiękniejsza.

Biało-czerwona!

O godzinie 8:00 z okazji Dnia Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej zmiana służby w naszej jednostce miała wyjątkowo uroczysty charakter.

Policcy strażacy podczas zmiany służbowej zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, regulaminem musztry i regulaminem służby dokonali dziś uroczystego podniesienia flagi państwowej. Podczas uroczystości nastąpiło złożenie meldunków, odegranie hymnu oraz odczytanie rozkazu dziennego dowódcy JRG KP PSP w Policach.

Dzień flagi państwowej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Wybór tej daty na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, ma ona bowiem znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co wiązało się również z zakończeniem działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Źródłem dzisiejszych barw narodowych jest herb Królestwa Polskiego i herb Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Strażacy zawsze byli ostoją patriotyzmu. W czasach, gdy Naszego Państwa nie było na mapie, w swoich lokalnych środowiskach przechowywali pamięć o Rzeczypospolitej, a w ich sercach zawsze tliła się iskra nadziei konieczna dla odzyskania Niepodległej Ojczyzny.

Poza Polską, święto flagi państwowej obchodzone jest przez naszych rodaków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

Chwała Biało-Czerwonej!

#mojaflaga

Opracowanie: KP PSP w Policach

Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Tuzimek

Materiały

Nagranie z uroczystej zmiany służby
Dzień​_flagi​_2022.mp4 33.43MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}