W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań podjętych w związku ze śnięciem ryb na Odrze.

29.08.2022

Na zdjęciu widoczne stojące tuż przy nabrzeżu, na trawniku działko gaśnicze w kolorze stalowym na kołach, z którego wyrzucany jest strumień rozproszonej wody, sterowane przez strażaka w czarnych długich spodniach mundurowych, krótkiej czarnej koszulce i czapce na głowie. Za nim przyczepka z wieloma podłączonymi wężami białymi, zielonymi. Obok przód stojącego czerwonego samochodu osobowego, za którym widać pomarańczowy namiot pneumatyczny. W tle drzewa, zbiornik wodny z widocznym fragmentem pomarańczowego odcinka zapory i błękitne niebo z niewielkimi obłokami.

Po 12. dniach zakończono działania związane z występowaniem masowego śnięcia ryb i innych organizmów żywych na rzece Odrze. Akcja mająca na celu ograniczenie wpływu na środowisko naturalne skutków tego zjawiska, rozpoczęła się 17 sierpnia wraz z rozstawieniem 180 metrowej elastycznej zapory przeciwolejowej w miejscowości Moczyły, gm. Kołbaskowo. Miała ona posłużyć zbieraniu śniętych ryb i ułatwić monitorowanie akwenu. Przy jej sprawianiu wykorzystano jednostkę pływającą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie „Widuchowa”. W budowie zabezpieczenia brał udział zastęp z JRG Police z łodzią, a także podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie. Przez kolejne dni trwał stały nadzór zapory i całodobowa obserwacja akwenu przez strażaków z OSP Kołbaskowo i OSP Smolęcin. W dniu 20 sierpnia odebrano zgłoszenie o wystąpieniu tzw. przyduchy (brak tlenu w wodzie) w miejscowości Siadło Dolne, gm. Kołbaskowo. Do działań w pierwszym etapie zostały zadysponowane jednostki OSP Smolęcin, OSP Kołbaskowo i JRG Police. Na miejsce udała się również grupa operacyjna z KP PSP w Policach. Po przybyciu na miejsce działań i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono masowe zaangażowanie lokalnych mieszkańców, którzy samodzielnie podjęli próbę napowietrzania rzeki przy pomocy małych, przenośnych pomp ogrodowych i kompresorów. Po zabezpieczeniu terenu, działania jednostek ochrony przeciwpożarowej objęły napowietrzanie rzeki z wykorzystaniem motopomp pływających (z KP PSP Police i OSP Kołbaskowo) i pompy przenośnej. W kolejnym etapie w działaniach wykorzystano również dwie pompy dużej wydajności z JRG Police i z zasobów Wojewódzkiego Magazynu Sprzętu Obrony Cywilnej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz działko gaśnicze z JRG Police. Po sprawieniu układu pompowo-wężowego działania napowietrzające prowadzone były w trybie całodobowym z nabrzeża promenady. W kolejnym dniu napowietrzanie rzeki prowadzono również w miejscowości Moczyły, gdzie zadysponowano kolejną pompę dużej wydajności z zasobów Magazynu Sprzętu OC i działko gaśnicze z JRG Police. Do pracy przy napowietrzaniu wody w Siadle Dolnym skierowano także dodatkowe działka gaśnicze użyczone przez Zakładową Straż Pożarną Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police S.A.

Zbieranie śniętych ryb z rzeki w okolicy Siadła Dolnego i Moczył realizowane było przez straż rybacką, rybaków, wędkarzy oraz osoby postronne. Martwe ryby odbierane były z brzegu przez strażaków, którzy pakowali śnięte ryby do worków w celu dalszego ich przekazania do utylizacji. Na sprawność prowadzonych działań wydatnie wpływało duże zaangażowanie okolicznej ludności. Przykładem może być choćby transport worków z rybami do kontenera na odpady przez mieszkańca Siadła Dolnego, który wykorzystywał do tego celu prywatny ciągnik. Oprócz wolontariuszy, strażaków z JRG w Policach, OSP Smolęcin i OSP Kołbaskowo, olbrzymie wsparcie przy zbieraniu z wody i nabrzeża śniętych ryb stanowili podchorążowie z SGSP oraz kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. W ramach tego zadania do działań na wodzie skierowano dwie łodzie z JRG Police oraz okresowo wykorzystano również łódź z OSP Kołbaskowo. Odłów śniętych ryb (łącznie około 3,5 t) ostatecznie zakończono w godzinach porannych 25 sierpnia. Dzień później w godzinach popołudniowych wraz ze słuchaczami kursu podstawowego ze Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy zebrano z wody rozstawione zapory i zgromadzone na niej nieczystości. Nadal jednak kontynuowano napowietrzanie wody w rzece i monitorowanie akwenu z wykorzystaniem jednej łodzi z JRG Police, a wobec braku stwierdzenia śniętych ryb w dniu 29 sierpnia wszelkie działania na akwenie zakończono.

Podczas 12 dni ciągłych działań wykorzystano łącznie 67 zastępów straży pożarnej, w tym 16 z ochotniczych straży pożarnych. W realizacji zadań brało udział 210 strażaków (123 funkcjonariuszy i 87 druhów OSP).

Podziękowania za wzorową współpracę kierujemy do SGSP w Warszawie, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Przede wszystkim dziękujemy strażakom ochotnikom z OSP Smolęcin, OSP Kołbaskowo, OSP Wołczkowo i OSP Dobra za dozorowanie zapory, patrolowanie i monitorowanie rzeki, zbieranie śniętych ryb i ich odbiór od rybaków, wędkarzy i wolontariuszy.

Wyjątkowe podziękowania i wyrazy uznania kierujemy dla OSP Smolęcin, która o każdej porze dnia i nocy najwydatniej udzielała nam nieocenionego wsparcia i wzorowo realizowała powierzone zadania od samego początku, aż do zakończenia prowadzonych działań na Odrze.

Opracowanie: bryg. Piotr Tuzimek

Zdjęcia: KP PSP Police

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}