W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie uzyskanych w 2022 r. dotacji przez jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu polickiego

03.01.2023

Na zdjęciu widoczny plac z nawierzchnią z polbruku. Widoczny lewy bok stojącego żółtego mikrobusu z czerwonym i niebieskim pasem przebiegającym wzdłuż pojazdu. Na masce w lustrzanym odbiciu napis: Ambulans. W tle widoczny fragment garażu z otwartym skrzydłem bramy, wewnątrz ustawiona bokiem kobieta w różowej bluzce. Obok brązowe drzwi wejściowe, nad którym widoczne logo: czerwony hełm ze skrzyżowanymi toporami na żółtym tle, wokół którego na czerwonym obwodzie umieszczony biały napis Ochotnicza Straż Pożarna, dalej dwa wieńce laurowe w kolorze niebieskim i zielonym, a pod całością na czerwonym prostokątnym polu biały napis Trzebież. Niebo pogodne, błękitne.

Rok 2022 był przełomowy pod względem pozyskanych dotacji. Wymierne efekty i korzyści z tym związane mieszkańcy widzą już teraz, w postaci wzmocnienia potencjału jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Do druhów dzięki dotacjom z budżetu Państwa i samorządów terytorialnych oraz licznym programom i grantom trafiły nowe pojazdy oraz sprzęt pożarniczy, co ma istotny i bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Pozyskane środki w znacznej mierze wpłynęły również na poprawę komfortu i bezpieczeństwa samych strażaków poprzez zakupy środków ochrony osobistej i uzbrojenia. Druhowie mogli uzupełnić lub zastąpić posiadane wyposażenie, m.in. w nowoczesne ubrania specjalne, obuwie, niepalne kominiarki, specjalistyczne rękawice i hełmy, a także w radiotelefony, kamery termowizyjne i latarki.

W ramach realizacji zadania, pn. „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego” z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej pozyskano 39 130 pln. W tym przypadku 7 jednostek zakupiło wyposażenie osobiste i ochronne, sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, sprzęt łączności oraz dodatkowe wyposażenie remiz. Z ww. dotacji dokonano również uzupełnienia środków pianotwórczych. Łączny koszt zakupów dla jednostek włączonych do ksrg wynosił 85 807,79 pln.

Na wykonanie zadania publicznego pn. „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych” dwie jednostki OSP spoza KSRG otrzymały 7 543,99 pln, za które zakupiły wyposażenie osobiste i ochronne. W tym przypadku dotacja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wynosiła 3 885 pln, a resztę kwoty pokryto z wkładu własnego pozyskanego od jednostek samorządowych.

Ponadto w ramach ww. dotacji celowej na zakup sprzętu dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dodatkowo pozyskano 13 343 pln. Środki te pozwoliły na zakup butów, koszulek letnich, bluz, ubrań koszarowych i hełmów dla młodzieży, a także tunelu i węży pożarniczych niezbędnych do ćwiczeń. Do celów szkoleniowych zakupiono również podstawowy sprzęt informatyczny. Łącznie 5 jednostek OSP pozyskało na ww. sprzęt 15 546 pln.

Z istotnych inwestycji, siedzibę OSP Brzózki, dzięki dodatkowemu dofinansowaniu z funduszu sprawiedliwości i środkom gminnym wyposażono w nowoczesny zintegrowany system alarmowania i ochrony ludności.

Największe inwestycje poczyniono jednak dzięki bezprzykładnemu zaangażowaniu druhów OSP Trzebież w akcję „Szczepimy się z OSP”, z której uzyskano 1 276 080 pln. Środki te istotnie wzmocniły cały komponent ratowniczy w gminie Police. Przy zaabsorbowaniu dodatkowych dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (464 013,91 pln), dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (5 590 pln), gminy Police (2 304 pln), a także ze środków własnych i innych darowizn (55 340,54 pln) dokonano rewolucyjnej zmiany w wyposażeniu tej jednostki dostosowując ją do standardu umożliwiającego realizację ratownictwa medycznego na poziomie zaawansowanym. Potrzeba ta była widoczna zwłaszcza w rejonie Trzebieży i północnej części powiatu. Uzyskane środki finansowe pozwoliły m.in. na zakup pojazdów: specjalnego lekkiego ratownictwa medycznego (ambulansu ze specjalistycznym wyposażeniem), samochodu lekkiego rozpoznawczo-ratowniczego oraz quada z przyczepką. Ponadto dokonano zakupu: łodzi hybrydowej RIB, drona z kamerą termowizyjną, przyczepy towarowej, pięciu namiotów, łóżek polowych, kocy, agregatu prądotwórczego, nagrzewnicy oraz sprzętu oświetleniowego. Ratowników doposażono również w sprzęt medyczny i szkoleniowy, m.in. w fantomy do nauki udrażniania dróg oddechowych, nosze, zestawy reanimacyjne, defibrylator, zestawy do segregacji osób poszkodowanych, torby i plecakowe zestawy ratownictwa medycznego.

Poprawiono ponadto wyposażenie sprzętowe w zakresie ratownictwa technicznego o rozszerzony zestaw hydrauliki, przecinarkę i piłę akumulatorową, narzędzia warsztatowe, sprzęt do zabezpieczenia terenu akcji i do stabilizacji pojazdów.

Zakupiono środki ochrony osobistej i uzbrojenia, w tym mundury koszarowe, sprzęt łączności, latarki oraz wodery.

Wyposażono siedzibę jednostki w monitoring, dodatkowe umeblowanie oraz w sprzęt agd
i przybory kuchenne.

Opracował: bryg. Piotr Tuzimek

Zdjęcia: OSP Trzebież

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}