W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uszkodzenie rurociągu tranzytowego kwasu siarkowego

13.03.2023

Na pierwszym planie zdjęcia wyraźnie widoczne pęknięcie wokół obwodu stalowej rury, za nią konstrukcja podtrzymująca rurociąg. W głębi zdjęcia na mokrej jezdni drogi, pomiędzy stojącymi po obu stronach drogi czerwonymi strażackimi pojazdami dwóch poruszających się na wprost strażaków. Pierwszy z lewej w czarnym bojowym ubraniu, drugi w piaskowym mundurze. Obaj w hełmach na głowie. W tle zachmurzone niebo, pozbawione listowia drzewa, na dolotowej jezdni widoczne będące w ruchu dwa samochody ciężarowe i jeden osobowy.

Przed południem otrzymaliśmy informację o uszkodzonym rurociągu przebiegającym nad ulicą Jasienicką w Policach, która jest ważnym odcinkiem drogi wojewódzkiej DW 114.

Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG Police oraz Zakładowej Straży Pożarnej Grupy Azoty Police. Po przybyciu dokonano zabezpieczenia miejsca zdarzenia, a w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono zagrożenie upadku uszkodzonego rurociągu tranzytowego kwasu siarkowego na drogę, który uprzednio oparł się o rurociąg z amoniakiem oraz wyciek kwasu wskutek naprężenia rurociągu. Po podjęciu decyzji o zamknięciu drogi, przedstawiciele przybyłych na miejsce służb porządkowych, policji i straży miejskiej wyznaczyli objazdy.

Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna, w której składzie byli Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Piotr Maciejczyk oraz Dowódca JRG bryg. Przemysław Grzybowski, a następnie w celu koordynacji prowadzonych działań zwołano sztab, w którym brali udział przedstawiciele wydziałów zakładów chemicznych wraz z kierownictwem spółki. Współpraca z tym podmiotem była niezbędna do realizacji wypracowanej wspólnej decyzji o usunięciu uszkodzonego rurociągu.

Na miejsce sprowadzono specjalistyczny sprzęt, w tym trzy dźwigi, podnośnik, beczkowóz, a także dodatkowe wywrotki z neutralizatorem do usunięcia zagrożenia. Rura instalacji kwasu siarkowego zawieszona nad drogą została uniesiona i ustabilizowana za pomocą dźwigów. Substancję zbierano do podstawionych zbiorników, a w celu zabezpieczenia środowiska przed skażeniem konieczne było również użycie znacznych ilości neutralizatora w postaci magnezytu. Zbudowano linię gaśniczą w celu dodatkowego zabezpieczenia. Na potrzeby akcji została rozstawiona kabina dekontaminacyjna. Po zlaniu kwasu, odcięto około 10 metrowy fragment rurociągu przebiegający nad drogą, a pozostałą konstrukcję zabezpieczono poprzez dospawanie wzmocnień.

Łącznie w bezpośrednich działaniach wykorzystano 7 pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej, 10 innych pojazdów pomocniczych. Akcję, w której zaangażowano 37 osób, w tym 12. ratowników zakończono po ponad 15 godzinach.

Opracowanie: bryg. Piotr Tuzimek

Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Maciejczyk

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}