Uszkodzenie rurociągu tranzytowego kwasu siarkowego
13.03.2023
Przed południem otrzymaliśmy informację o uszkodzonym rurociągu przebiegającym nad ulicą Jasienicką w Policach, która jest ważnym odcinkiem drogi wojewódzkiej DW 114.
Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG Police oraz Zakładowej Straży Pożarnej Grupy Azoty Police. Po przybyciu dokonano zabezpieczenia miejsca zdarzenia, a w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono zagrożenie upadku uszkodzonego rurociągu tranzytowego kwasu siarkowego na drogę, który uprzednio oparł się o rurociąg z amoniakiem oraz wyciek kwasu wskutek naprężenia rurociągu. Po podjęciu decyzji o zamknięciu drogi, przedstawiciele przybyłych na miejsce służb porządkowych, policji i straży miejskiej wyznaczyli objazdy.
Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna, w której składzie byli Komendant Powiatowy PSP mł. bryg. Piotr Maciejczyk oraz Dowódca JRG bryg. Przemysław Grzybowski, a następnie w celu koordynacji prowadzonych działań zwołano sztab, w którym brali udział przedstawiciele wydziałów zakładów chemicznych wraz z kierownictwem spółki. Współpraca z tym podmiotem była niezbędna do realizacji wypracowanej wspólnej decyzji o usunięciu uszkodzonego rurociągu.
Na miejsce sprowadzono specjalistyczny sprzęt, w tym trzy dźwigi, podnośnik, beczkowóz, a także dodatkowe wywrotki z neutralizatorem do usunięcia zagrożenia. Rura instalacji kwasu siarkowego zawieszona nad drogą została uniesiona i ustabilizowana za pomocą dźwigów. Substancję zbierano do podstawionych zbiorników, a w celu zabezpieczenia środowiska przed skażeniem konieczne było również użycie znacznych ilości neutralizatora w postaci magnezytu. Zbudowano linię gaśniczą w celu dodatkowego zabezpieczenia. Na potrzeby akcji została rozstawiona kabina dekontaminacyjna. Po zlaniu kwasu, odcięto około 10 metrowy fragment rurociągu przebiegający nad drogą, a pozostałą konstrukcję zabezpieczono poprzez dospawanie wzmocnień.
Łącznie w bezpośrednich działaniach wykorzystano 7 pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej, 10 innych pojazdów pomocniczych. Akcję, w której zaangażowano 37 osób, w tym 12. ratowników zakończono po ponad 15 godzinach.
Opracowanie: bryg. Piotr Tuzimek
Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Maciejczyk