Karta ratownicza w pojeździe
17.06.2022
We wtorek 14 czerwca 2022 roku miał miejsc briefing prasowy poświęcony akcji „Karta ratownicza w pojeździe”.
Podczas spotkania przedstawiciele liderów projektu ze Związku Dealerów Samochodowych, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Państwowej Straży Pożarnej i Policji przedstawili założenia kampanii mającej na celu podniesienie bezpieczeństwa drogowego oraz usprawnieni akcji ratowniczej przy wypadkach samochodów osobowych.
„W 2022 roku doszło do ponad 27 tysięcy wypadków samochodowych, w których 621 osób straciło życie a ponad 13 tysięcy osób odniosło obrażenia. W niemal 1000 przypadkach strażacy musieli rozginać oraz przecinać konstrukcję samochodu z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych aby wydobyć osoby poszkodowane i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przy każdej akcji ratowniczej, związanej z wypadkiem samochodowym, bardzo przydaje się karta ratownicza, którą można odnaleźć w osłonie przeciwsłoneczne od strony kierowcy” – powiedział bryg. Karol Kierzkowski rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
„Karty ratownicze są szczególnie potrzebne przy nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdach. W samochodach znajdują się urządzenia pod wysokim napięciem przekraczającym 400 lub 500 Volt oraz elementy pod ciśnieniem, np. poduszki powietrzne lub napinacze pasów. W momencie, gdy systemy bezpieczeństwa spotkają się z urządzeniem do cięcia, mogą eksplodować. Mogą uszkodzić sprzęt czy zranić osobę ratującą – przekonywał prezes Związku Dealerów Samochodów Paweł Tuzinek.
Czym jest Karta Ratownicza?
Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja, na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.
Karta za osłoną przeciwsłoneczną
Karta Ratownicza jest pozornie zwykłą kartką papieru wożoną w samochodzie za osłoną przeciwsłoneczną, ale pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30 procent. I uratować życie poszkodowanym.
Nalepka na szybie
Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta Ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).
Zadbaj o Kartę Ratowniczą w Twoim samochodzie. Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których niekiedy aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany.
Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi czy też gazowymi napinaczami pasów. Aby usprawnić i przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu, opracowano europejski system „Karta Ratownicza pojazdu”.
Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej