„STOP Pożarom Traw”
31.03.2023
Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.
Każdego roku strażacy wyjeżdżają do zdarzeń związanych z wypalaniem traw. Przez cały miniony rok strażacy gasili aż 6 439 pożarów suchej roślinności na łącznej powierzchni ponad 1 770 ha. Pożary traw powodują olbrzymie szkody dla środowiska naturalnego oraz śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi czy zwierząt. W 2022 roku na terenie województwa mazowieckiego poszkodowanych zostało łącznie 18 osób. Bardzo często żywioł dosięga również osób, które same wzniecają ogień.
Państwowa Straż Pożarna co rok prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną „STOP Pożarom Traw”. Inicjatywa ta ma na celu trafić do świadomości odbiorców. Skierowana jest do różnych grup wiekowych przy wykorzystaniu dostępnych kanałów komunikacji. Szczegółowe informacje dotyczące problemu wypalania traw znajdziesz tutaj.
Nadchodzi wiosna, a wraz z nią coroczne pożary traw i nieużytków rolnych..Od 1 stycznia do 19 marca 2023 roku na terenie kraju strażacy interweniowali przy ponad 2 800 zdarzeniach związanych z pożarami traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie województwa mazowieckiego aż 375 razy. Niestety na terenie całego kraju w pożarach odnotowano 1 ofiarę śmiertelną oraz 1 osobę ranną.
Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i KW PSP Warszawa.