W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grzęska - zatrucie tlenkiem węgla

Zdjęcie wykonane wczesnym rankiem przed wschodem słońca przedstawia miejsce zatrzymania samochodów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, zespołu ratownictwa medycznego oraz dwóch strażaków Państwowej Straży Pożarnej w pobliżu miejsca zdarzenia. Samochód Państwowej Straży Pożarnej i zespołu ratownictwa medycznego posiadają włączone sygnały świetlne.Na pierwszym i dalszym planie w środkowej części fotografii zostali uchwyceni strażacy Państwowej Straży Pożarnej, jeden z nich uchwycony na bliższym planie niesie na prawym ramieniu plecak ze sprzętem i przysłania drugiego funkcjonariusza, zbliżającego się do samochodu PSP ustawionego w dalszym planie zdjęcia na utwardzonej drodze. Obaj ustawieni są tyłem do aparatu. Po lewej stronie od sylwetek strażaków znajduje się wspomniany ambulans. Po prawej stronie natomiast widoczny jest jedynie tył samochodu OSP.

W dniu 28 października około godziny 6:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Przeworsku wpłynęło zgłoszenie o osobie poszkodowanej, która prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 zastępy PSP i OSP oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Po przybyciu na miejsce strażacy stwierdzili, że troje miekszańców o własnych siłach opuściło budynek. Po wejściu do środka w aparatach ochrony dróg oddechowych w jednym z pomieszczeń znaleziono mężczyznę (ok 60 lat), u którego nie stwierdzono czynności życiowych. W pomieszczeniach, które zostały przewietrzone przed przybyciem strażaków nadal stwierdzono groźne dla życia stężenie tlenku węgla. Niestety mężczyzny nie udało się uratować. Prawdopodobną przyczyna zgonu był tlenek węgla ulataniający się z nieszczelnego pieca kaflowego.

To pierwsza ofiara czadu na terenie województwa i powiatu przeworskiego w dopiero co rozpoczynającym sie sezonie grzewczym. Przypominamy:

- tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym - nie można go wyczuć ani zobaczyć,

- najlepszą i jedyną skuteczną metodą aby ustrzec się przed tym zagrożeniem jest zakup certyfikowanego czujnika tlenku węgla i dymu,

- należy kupowac czujniki oznaczone znakiem budowlanym B spełniające polska normę PN-EN 50291-1:2018-06 (obecnie na rynku pomyślna certyfikację przeszły czujniki firm KIDDE, Honeywell, Fibaro)

- należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, w ktorych znajdują się źródła ciepła (piece, kotły, kuchenki),

- należy zadbać o okresowe przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych, pieców, kotłów itp.,

- w przypadku złego samopoczucia, natychmiast należy opuścic pomieszczenia oraz wezwać pomoc - nr 112.

https://www.gov.pl/.../czujka-na-strazy-twojego...

Opracował : mł. bryg. Marcin Lachnik
Zdjęcia: asp. sztab. Tomasz Flak - PSP Przeworsk

{"register":{"columns":[]}}