Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
29.11.2024
Małe urządzenie większe bezpieczeństwo.
Kupmy i zamontujmy czujkę w naszych domach.
Sierpniowy tragiczny pożar kamienicy w Poznaniu został wykryty przez autonomiczną czujkę dymu, zamontowaną w jednym z prywatnych mieszkań. Dzięki temu szybko zaalarmowane zostały służby ratunkowe i ewakuowano mieszkańców.
Sytuacja ta pokazuje, jaką wartość ma automatyczne i wczesne wykrywanie pożaru, zwłaszcza w miejscach, gdzie ludzie przebywają w porach nocnych.
21 listopada 2024 r. minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie, które wprowadza obowiązek montażu czujników przeciwpożarowych w domach i mieszkaniach prywatnych. Pierwszą grupą budynków, które będą musiały obowiązkowo zostać wyposażone w czujki dymu, będą budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe. Obowiązek ten dotyczyć ich będzie od dnia 1 stycznia 2026 roku. Kolejny w życie wejdzie obowiązek instalowania czujek w hotelach – tutaj ministerstwo wyznaczyło datę na dzień 30 czerwca 2026 roku. Chodzi nie tylko o hotele, ale o wszelkie pomieszczenia, budynki i lokale, w których świadczone są usługi hotelarskie. Obowiązkowa będzie co najmniej jedna na taki obiekt autonomiczna czujka dymu – chyba, że dana część budynku objęta jest systemem sygnalizacji przeciwpożarowej, zapewniającym przynajmniej równy poziom bezpieczeństwa co czujka. Jako trzeci obowiązywać zacznie przykaz montowania czujek pożarowych w prywatnych mieszkaniach i domach. Każdy z nas będzie zobowiązany do zabezpieczenia swojego lokum w taki sposób od dnia 1 stycznia 2030 roku.
Ponadto, w budynkach handlowych, magazynowych i produkcyjnych wprowadza się obowiązek oznakowania miejsc, w których łączą się ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianami zewnętrznymi i z dachem.
Obowiązek ten będzie ich dotyczył, gdy ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 mkw. każda, a ściany zewnętrzne co najmniej jednej strefy pożarowej wykonane są z materiałów palnych lub w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/mkw.
Wykorzystane w czujkach autonomicznych sensory wyczulone na tlenek węgla lub dym mają kilkuletnią trwałość i mogą zapewniać bezpieczeństwo domowników przez nawet kilka lat. Ich działanie oparte jest najczęściej na czujnikach elektrochemicznych lub optycznych wykrywających tlenek węgla lub dym. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu będącego wynikiem niekontrolowanego procesu spalania wchodzą w stan alarmu, sygnalizując optycznie i dźwiękowo o zagrożeniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężeniu dźwięku ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i w odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpieczeństwie. Koszt takich czujek nie jest wysoki, a cena naszego bezpieczeństwa – bezcenna!
Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz do seniorów. Wiedza o bezpieczeństwie przekazywana jest podczas licznych prelekcji, pogadanek w szkołach i salach edukacyjnych oraz podczas spotkań z dedykowanymi grupami odbiorców. Informacje na temat kampanii znajdują się na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Zwracamy uwagę, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w ramach działań Prewencji Społecznej od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń. Czujki takie można zamontować przy wykorzystywaniu taśmy dwustronnie klejącej na suficie pomieszczenia, gdzie nie musimy korzystać z kołków, wiertarek itp.
Opracowanie: bryg. Artur Kucharski Zdjęcia: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP