Podsumowanie działań powodziowych
26.09.2024
Zakończyły się ostatnie interwencje związane z powodzią, która dotknęła również mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Jest to okazja by podsumować działania jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu, jak również opisać najważniejsze zadania zrealizowane przez służby.
Nawalne opady deszczu które wystąpiły w drugi weekend września spowodowały, że pszczyńscy strażacy od 14 do 25.09.2024 r. cały czas prowadzili działania ratownicze.
Łącznie na terenie powiatu odnotowano 761 zdarzeń, związanych z usuwaniem skutków ulewnych opadów deszczu, w tym: Gmina Pszczyna – 419, Gmina Miedźna – 112, Gmina Pawłowice – 108, Gmina Goczałkowice-Zdrój – 66, Gmina Kobiór – 28, Gmina Suszec – 28.
Nawalne opady deszczu spowodowały konieczność ewakuacji łącznie 12 osób w miejscowościach Wisła Wielka, Pawłowice i Goczałkowic-Zdrój, powodując jednocześnie ogromne straty w mieniu. Woda zalewała budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe. Wezbrane cieki wodne oraz powstałe rozlewiska, zagrażały różnym obiektom oraz terenom, wymuszając na służbach podejmowanie szeroko zakrojonych działań z wykorzystaniem ogromnej ilości zasobów ratowniczych.
Interwencje takie prowadzone były m.in. w: Goczałkowicach-Zdroju przy ul. Dębowej, Wiśle Wielkiej przy ul. Hodowców, Goczałkowicach-Zdroju przy ul. Jeziornej, Pszczynie przy ul. Parkowej, Pielgrzymowicach przy ul. K. Miarki, Łące przy ul. Stokrotek, Pawłowicach przy ul. Wyzwolenia czy Górze przy ul. Nad Wisłą.
Działania te realizowali strażacy z jednostek PSP i OSP z terenu powiatu pszczyńskiego jak i wydzielone pododdziały z Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w: Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Jaworznie, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Zabrzu, Kłobucku, Zawierciu, Myszkowie, Tychach oraz Ochotnicze Straże Pożarne w Chełmie Śląskim i Bojszowach.
Ponadto, w działaniach brały udział służby na co dzień współpracujące z jednostkami ochrony przeciwpożarowej jak Policja, Straż Miejska oraz Wojska Obrony Terytorialnej.
Ogromnym zaangażowaniem wykazały się również samorządy i wszystkie ich struktury, które na bieżąco realizowały zagadnienia związane z zarządzaniem w czasie kryzysu, jak również wspierały służby podczas wypełniania swoich ustawowych zadań.
Podsumowując cały okres związany z usuwaniem skutków nawalnych opadów deszczu, podziękowania należą się wszystkim służbom, pracownikom struktur samorządowych i rządowych oraz innym instytucjom pomagającym w walce z klęską powodzi.
Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy również do mieszkańców naszego powiatu, którzy stanęli do walki z żywiołem i ramię w ramię ze służbami, ratowali zagrożone życie, zdrowie i mienie.