W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego

28.01.2025

Na zbiorniku wodnym dwóch strażaków przy użyciu sani lodowych woda-lód przemieszcza się do pozorowanego poszkodowanego, którym jest manekin. Jeden ze strażaków znajduje się na saniach, a drugi pcha te sanie.

W dniach od 20 do 22 stycznia br. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej  przeprowadzili cykl ćwiczeń lodowych na terenie Zalewu Tatar w Rawie Mazowieckiej.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia specjalistycznych działań ratowniczych na poziomie podstawowym podczas zdarzeń na zbiorniach zalodzonych. Ćwiczenia praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bhp, zabezpieczenia ratowników oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody. Podczas realizacji ćwiczeń wykorzystano specjalistyczny sprzęt taki jak m.in. sanie lodowe, rzutka ratownicza, zestaw do napełniania pneumatycznego odcinka pożarniczego. Cykliczne doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest jednym z priorytetowych zadań strażaków - ratowników.

Przebywanie na zamarzniętej rzece, jeziorze czy zbiorniku zawsze stanowi ogromne zagrożenie, w związku z powyższym apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas spacerów wokół akwenów oraz nie wchodzenie na taflę lodu. Z brzegu wydawać się może, że lód pokrywający wodę jest gruby i wytrzymały, a w rzeczywistości po zrobieniu kilku kroków może okazać, że jest cienki i słaby załamując się pod naporem ciężaru przebywających na nim ludzi. 

Pamiętajmy, że człowiek, pod którym załamał się lód, bardzo szybko się wychładza
i traci siły, przez co nie jest w stanie wydostać się sam na brzeg. Ważne, żeby taką osobę uspokoić, aby nie wykonywała gwałtownych ruchów, a ręce miała szeroko rozłożone na krawędzi lodu.

Za każdym razem świadkowie zdarzenia przed przystąpieniem do udzielania pomocy powinni wezwać fachową pomoc – straż pożarną (telefon 112).

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}