W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary sadzy w kominach - podsumowanie sezonu grzewczego 2020/2021

23.04.2021

Zdjęcie przedstawia kawałek dachu z dachówką w kolorze ceglanym, z brązowym kominem, z którego wydobywa się dym. Na lewo od komina jest małe okienko dachowe - wyłaz.

W okresie od 1 października 2020 r. do 22 kwietnia 2021 r. pożary sadzy w kominie stanowiły 21,15 % wszystkich pożarów z jakimi musieli się zmagać strażacy na terenie powiatu rawskiego.

Na 52 pożarów, aż 11 stanowiły pożary sadzy w kominie.

Najczęściej do takich pożarów dochodzi z winy użytkowników obiektów. Większość tego typu pożarów powodowane jest brakiem przeglądów kominowych, a w szczególności brakiem regularnego ich czyszczenia przez wykwalifikowane osoby. Podczas spalania w przewodzie kominowym osadza się sadza, która zmniejsza prześwit dla odprowadzanych spalin, a z czasem może spowodować całkowite zablokowanie komina, a ostatecznie może ulec zapaleniu.

Zapaleniu się sadzy w kominie najczęściej towarzyszy głośny szum spowodowany gwałtowną reakcją spalania oraz wydobywaniem się ognia i iskier z komina. Paląca się sadza i wydzielająca się wysoka temperatura może spowodować pęknięcia i nieszczelności w kominie, co może doprowadzić do dostania się produktów spalania, np. tleneku węgla, do pomieszczeń budynku. Dodatkowo może dojść do zapalenia elementów palnych w pobliżu przewodu kominowego, a następnie do zapalenia całego budynku.

Teraz kiedy okres grzewczy się kończy, jest czas by zadbać o przewody kominowe. Usunięcie zalegającego zanieczyszczenia, sprawdzenie szczelności i sprawności kominów. Najlepiej zlecić te czynności wyspecjalizowanej osobie.

Sprawny przewód kominowy może nas lub naszą rodzinę ustrzec przed utratą zdrowia i życia oraz naszego mienia.

{"register":{"columns":[]}}