W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gdyby była czujka…

14.01.2025

Kilkunastoletnia rawiczanka zatruła się czadem. Została przewieziona do szpitala. Strażacy przy pomocy detektora wielogazowego dokonali pomiarów, które potwierdziły obecność śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla. Niestety, mieszkanie nie było wyposażone w czujnik czadu.

Czad

Wezwanie do jednego z budynków wielorodzinnych przy ul. gen. Grota-Roweckiego w Rawiczu wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w piątek, 10 stycznia 2025 r. o godz. 23.17. Miało ono związek z interwencją zespołu ratownictwa medycznego, która dotyczyła złego samopoczucia 14-letniej dziewczyny. Objawy jakie u niej wystąpiły, sugerowały zatrucie czadem. Źródłem emisji „cichego zabójcy” był piec gazowy z otwartą komorą spalania, tzw. „junkers”, zainstalowany w jednym z pomieszczeń.

Podobna sytuacja miała miejsce w niedzielę, 5 stycznia 2024 r. po godz. 23.20 w budynku wielorodzinnym przy ul. Przyjmy-Przyjemskiego. Tam na szczęście mieszkańcy w porę zostali ostrzeżeni o niebezpieczeństwie. Sygnał o zagrożeniu wydała czujka tlenku węgla, zainstalowana w korytarzu, w sąsiedztwie kotłowni. I w tym przypadku „winowajcą” okazał się kocioł centralnego ogrzewania.

Z kolei 3 dni później, w Pakosławiu przy ul. 40 – lecia, czujnik gazu zasygnalizował nieszczelność instalacji gazowej. 

W każdym z opisanych przypadków strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, przewietrzyli mieszkania oraz użyli detektorów w celu potwierdzenia ewentualnej obecności gazów niebezpiecznych.

Podczas zdarzenia w Pakosławiu współpracowali z pracownikami pogotowia gazowego.

 

Przypominamy, że trwa sezon grzewczy. Przez cały czas istnieje duże ryzyko wystąpienia pożaru i emisji niezwykle groźnego gazu jakim jest czad.  Apelujemy o przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania urządzeń ogrzewczych, w tym dokonywania obowiązkowych okresowych przeglądów instalacji dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz systematycznego usuwania z nich zanieczyszczeń.

Nieustannie zachęcamy Państwa do wyposażania mieszkań i domów w czujniki tlenku węgla i czadu, one mogą uratować życie, nasze i naszych bliskich !!!

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Krzysztof Skrzypczak, KP PSP w Rawiczu

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}