UPAMIĘTNIENIE ROCZNICY
17.09.2022
Delegacja rawickich służb mundurowych złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. W ten sposób upamiętniono 83. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
Kwiaty złożyli także m.in. przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych.
W składzie delegacji „mundurowej” znaleźli się funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Policji.
Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu reprezentował bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego.
Przypomnijmy, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona wystąpiła zbrojnie przeciwko Polsce, łamiąc podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji. Oficjalny pretekst agresji był zawarty w przekazanej o godzinie 3.00 w nocy 17 września przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych nocie dyplomatycznej. Zamieszczono tam nieprawdziwe oświadczenie o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu polskiego. W konsekwencji ZSRR uznało wszystkie układy zawarte wcześniej z Polską za nieobowiązujące - jako zawarte z nieistniejącym państwem. Dalszymi konsekwencjami agresji ZSRR na Polskę były masowe represje wobec ludności polskiej pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych. W głąb ZSRR wywożono całe zakłady przemysłowe, maszyny i instalacje fabryczne, lokomotywy, wagony, samochody oraz inwentarz. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki.
Armia Czerwona wzięła do niewoli 250 tysięcy żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów. Około 7 tysięcy żołnierzy poległo lub zginęło po wzięciu do niewoli. W walkach zginęło około 3 tysięcy żołnierzy a 10 tysięcy zostało rannych.
Opracowanie: bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP
Zdjęcia: Włodzimierz Jędrzejczak, „Życie Rawicza”