Bezpieczeństwo pożarowe w okresie żniwnym
16.07.2021
W związku z zbliżającym się okresem żniw, zbioru płodów rolnych oraz ich magazynowania, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim przypomina i apeluje do wszystkich osób wykonujących prace polowe, aby podczas tegorocznych żniw zachowali szczególną ostrożności i przestrzegali zasad, które mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa pożarowego. Aby zminimalizować zagrożenie, stosuj się do poniższych zasad:
Podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:
- Stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem, nie eksploatować urządzeń i maszyn niesprawnych technicznie.
- Zabezpieczyć urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier.
- Ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od materiałów palnych.
- Wyposażyć miejsca wykonywania prac polowych w gaśnicę oraz w razie potrzeby, np. w ciągnik z pługiem, w celu oborania miejsca pożaru.
- Materiały pędne przechowywać w pojemnikach do tego przeznaczonych oraz w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
Przypominamy…
- Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione!!!
- Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu jest zabronione!!!
- Wielkość stogów, stert lub brogów z palnymi produktami rolnymi nie może przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
- Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione!!!
- Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
3) od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m;
4) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
5) od lasów i terenów zalesionych - 100 m;
6) między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
Opracował: asp. Krystian Szwarc