W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ĆWICZENIA OBRONNE „Wisła 24”

21.10.2024

atrapa ładunku wybuchowego ładowana jest przez policyjnego sapera ubranego w kostium saperski do samochodu specjalnego

 

W dniach 16 i 17 października 2024 r. na terenie powiatu sępoleńskiego odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Wisła 24”.  Były to duże dwudniowe ćwiczenia Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, wybranych Starostw Powiatowych oraz Urzędów Miast i Gmin z terenu Województwa.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi województwa kujawsko-pomorskiego w sytuacjach zagrożenia oraz zgrywanie elementów systemu kierowania.

W powiecie sępoleńskim Starostwo Powiatowe oraz wszystkie Urzędy Miast i Gmin w ramach ćwiczeń zrealizowały następujące zadania:

Już pierwszego dnia rozwinęły i prowadziły system stałych dyżurów, poinformowały wszystkie jednostki podległe o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP a także oprócz zadań merytorycznych, które w ramach ćwiczeń przekazał Urząd Wojewódzki, gminy zrealizowały w formie aplikacyjnej ewakuację wybranej jednostki oświatowej gminnej.

Stały dyżur Starosty Sępoleńskiego natomiast przećwiczył zadanie związanie z HNS - Wsparcie przez państwo-gospodarza – (Host Nation Support).

 

Drugiego dnia ćwiczenie praktyczne realizowano na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Kraj.

Uzbrojony napastnik wtargnął do szkoły, wziął zakładników i zabarykadował się w jednym z pomieszczeń na terenie obiektu – takie zgłoszenie otrzymał dyżurny sępoleńskiej komendy. Na szczęście to tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenia jak współdziałają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym.

 

W czwartek (17.10.2024) o godzinie 9:00 dyżurny sępoleńskiej Policji otrzymał zgłoszenie o ataku terrorysty na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim. Z informacji przekazanych dyżurnemu wynikało, że uzbrojony dywersant wpada do szkoły, bierze zakładników, a następnie barykaduje się z częścią z nich  w jednym z pomieszczeń. Kilkoro zakładników zostało rannych. Na miejscu pojawiają się policjanci, którzy potwierdzają informacje uzyskana od dyrektora szkoły o ataku sabotażysty. Dyżurny natychmiast powiadamia odpowiednie służby i instytucje o zagrożeniu terrorystyczny. Patrole policyjne blokują drogi znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu, a strażacy z Państwowej Straży Pożarnej są w gotowości do udzielenia pomocy poszkodowanym, a także pomocy przy ewakuacji szkoły.

 

Na miejscu pojawia się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji, którego zadaniem będzie wyeliminowanie  napastnika oraz odbicie uwięzionych osób. Akcji towarzyszą huki i wystrzały z broni. Napastnik zostaje obezwładniony. W trakcie działań okazuje się, że dywersant podkłada na terenie szkoły ładunek wybuchowy. Zapada decyzja o natychmiastowej ewakuacji zagrożonego wybuchem obiektu. Na miejsce zostają wezwani policyjni saperzy, którzy zabezpieczają i neutralizują niebezpieczny pakunek.

 

Na całe szczęście, to tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli na terenie naszego powiatu. Organizatorem ćwiczeń był Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży

Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim oraz Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim przy znacznym zaangażowaniu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

 

Realizowane ćwiczenia miały na celu przetrenowanie reagowania w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności uczestników ćwiczeń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów służb w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej, a także współdziałania z podmiotami poza policyjnymi.

 

Całe ćwiczenie dla grupy obserwatorów ćwiczenia, składających się z przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, samorządowców i wybranych dyrektorów szkół z terenu powiatu, interesująco komentowali na bieżąco Komendant Powiatowy Policji  nadkom. Marcin Szulczyk oraz asp. szt. Arkadiusz Sontowski.

 

W imieniu Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim służbom i samorządom z terenu powiatu za udział w ćwiczeniu. Dziękujemy dyrektorowi ZSP w Sępólnie Kraj. oraz pozorantom i młodzieży klasy policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Kraj. za zaangażowanie w realizację ćwiczenia.

 

Źródło:  Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}