Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Komendzie Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamiennej.
02.05.2021
2 maja jest obchodzony w Polsce jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto państwowe zostało ustanowione w 2004 roku w celu propagowania wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
W tym szczególnym dniu w Komendzie Powiatowej PSP w Skarżysku-Kamiennej odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:30 przed budynkiem komendy. W uroczystej zbiórce uczestniczyli zastępca komendanta powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej st. kpt. Marcin Jasiński oraz ratownicy pełniący w tym dniu służbę.
Podczas uroczystości, przy akompaniamencie hymnu państwowego dokonano uroczystego podniesienia flagi Polski na maszt.
W ten symboliczny sposób skarżyscy strażacy oddali cześć symbolom narodowym potwierdzając nierozerwalny związek z Ojczyzną i Narodem oraz wyraz patriotyzmu.
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach białoczerwonych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używane przez dopingujących ich kibiców.
Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstrowali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.
W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.
Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny światowej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga narodowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.
Opracowanie: st. kpt. Tomasz Kandyba KP PSP w Skarżysku=Kamiennej
Zdjęcia: st. kpt. Tomasz Kandyba KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Materiały
MINIPRZEWODNIK__MSWiAMINIPRZEWODNIK__MSWiA.pdf 2.93MB