W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększona ilość interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych

26.07.2024

Pszczoła po lewej i osa po prawej na widocznej grafice stoją naprzeciw siebie.

Trwa okres, w którym strażacy otrzymują coraz więcej zgłoszeń związanych z prośbą o likwidację gniazd owadów (pszczół, os, szerszeni), które znajdują się w pobliżu domostw. Do 25 lipca 2024 r. w powiecie skarżyskim strażacy interweniowali w związku z tym już 66 razy. W roku ubiegłym do tego czasu mieliśmy takich interwencji 29, a rok zakończył się na 150 zdarzeniach tego typu. Z uwagi na pojawiające się coraz częściej próby nadużywania naszej pomocy postanowiliśmy wyjaśnić w jakich okolicznościach nasze interwencje są możliwe i jak mogą przebiegać.

Działania Straży Pożarnej

Straż pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Są to obiekty w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, a także budynki użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest znacznie utrudniony, usuwanie go może wymagać rozbiórki elementów konstrukcji obiektu, o czym właściciel/zarządca zostanie poinformowany.

W pozostałych przypadkach działania straży pożarnej mogą ograniczyć się do:

– ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,

– wydzielenia i oznakowania miejsca zdarzenia,

– pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia właścicielowi, zarządcy lub użytkownikowi obiektu z nakazem dalszego zabezpieczenia, wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną.

Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu (poprzez wyspecjalizowaną firmę).

Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

 

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

 

Zgodnie z Art. 61 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;

2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Zgodnie z powyższym zapisem obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku. Ponadto zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zdarzeniami nagłymi. Odpowiednio prowadzona administracja obiektu powinna skutecznie uniemożliwiać zagnieżdżenie się owadów.

W przypadku roju pszczół poproś o pomoc lokalnego pszczelarza.

Zasady bezpieczeństwa!

  • Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda,
  • Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady,
  • Nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi,
  • Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności,
  • Aby zniechęcić owady do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, poddasza, altanki i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi.
  • W przypadku ataku osłonić głowę i twarz rękami lub ubraniem. Nie wolno opędzać się rękami od owadów

Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia:

  • po użądleniu – przetrzyj miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym,
  • niezwłocznie usuń żądło, w przypadku trudności zgłoś się do lekarza,
  • zastosuj zimny okład w miejscu użądlenia,
  • zdejmij biżuterię z okolic użądlenia,
  • po użądleniu nie pozostawaj nigdy bez opieki, w przypadku pogorszenia stanu skonsultuj się z lekarzem.

Opracowanie: asp. Rafał Maciejczak – oficer prasowy KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

Zdjęcia: Lasy Państwowe

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}