Budynki nie wytrzymują obciążenia śniegiem
Pomimo wielokrotnych apeli strażaków do mieszkańców o usuwanie pokrywy śnieżnej z dachów od początku 2021 roku do połowy lutego na terenie powiatu sokólskiego odnotowano siedem zdarzeń związanych z usuwaniem skutków zawalenia się budynków pod ciężarem zalegającego śniegu. Na szczęście w żadnym z tych zdarzeń nie ucierpieli ludzie ani zwierzęta.
Śnieg zalegający na dachu budynku stanowi poważne obciążenie konstrukcji nośnej budynku i może być przyczyną wielu tragedii, szczególnie, gdy pozostaje nieusunięty z dużych i płaskich powierzchni. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu (1 metr sześcienny takiego puchu waży do 200 kg, natomiast śniegu mokrego 700 – 800 kg, a lodu ok. 900 kg), szczególnie w okresie odwilży staje się on bardziej niebezpieczny. Właściciele, administratorzy i zarządcy obiektów zobowiązani są ustawowo przez prawo budowlane do usuwania zalegającego śniegu z dachu oraz wykonywania doraźnej kontroli stanu technicznego dachu oraz całego budynku.
Art. 61, pkt 2 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 ze zmianami) stanowi: „Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.
Niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz mienia są także sople i nawisy śnieżne. Właściciele, zarządcy i administratorzy obiektów nie powinni dopuścić do sytuacji, która spowoduje realne zagrożenie dla przechodniów i poruszających się pojazdów. Gdy sople i nawisy śnieżne pojawią się na dachach budynków, to takie miejsca powinno się odpowiednio zabezpieczyć i oznakować do czasu ich usunięcia, a piesi nie powinni w tym czasie przechodzić pod nawisami śnieżnymi i soplami.
APELUJEMY DO MIESZKAŃCÓW O ZWRACANIE UWAGI NA ZAGROŻENIA POWODOWANE PRZEZ ZALEGAJĄCY ŚNIEG. Gdy zauważymy niebezpieczne nawisy, sople lub zalegający śnieg na dachu, nie wahajmy się powiadomić odpowiednich służb, które wyegzekwują od właścicieli, zarządców i administratorów bezpieczne użytkowanie obiektów. Czasem jeden telefon może uratować czyjeś zdrowie lub życie.
Opracowanie: st. kpt. Piotr Pawłowski
Zdjęcia: KP PSP Sokółka, OSP Suchowola, Sidra