W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań prowadzonych podczas pożaru łąk i nieużytków na obszarze Bieli Suchowolskich powstałego w dniu 12 czerwca 2023 roku.

16.06.2023

12 czerwca 2023 roku o godz. 11:38 Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mońkach otrzymało zgłoszenie o pożarze łąk w okolicach miejscowości Zabiele, powiat moniecki.

Pożar łąk i nieużytków na obszarze Bieli Suchowolskich

Do zdarzenia zostały zadysponowane najbliższe siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu monieckiego. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży stwierdzono widoczny z daleka dym unoszący się na dużej powierzchni z obszaru na północ od miejscowości Zabiele, w kierunki Biebrzańskiego Parku Narodowego. W trakcie rozpoznania ustalono, że pożar rozprzestrzenia się w terenie trudnodostępnym dla pojazdów ratowniczo – gaśniczych. Do zdarzenia zadysponowano dodatkowe siły i środki, w tym zastępy PSP i OSP z terenu powiatu augustowskiego i grajewskiego. O zdarzeniu powiadomiono Biebrzański Park Narodowy, zadysponowano również Zespół Dronowy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Pomimo zaangażowania dużej ilości sił i środków PSP i OSP, silne podmuchy wiatru sprawiały, że pożar szybko się rozprzestrzeniał oraz dochodziło do nagłych zmian jego kierunku. Niesprzyjające warunki terenowe uniemożliwiały natomiast bezpośrednie dotarcie samochodów gaśniczych do frontu pożaru - w pierwszej fazie działania skoncentrowano na ograniczeniu rozprzestrzeniania się czoła pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego. W celu podniesienia skuteczności działań gaśniczych oraz biorąc pod uwagę specyfikę terenu i warunki atmosferyczne, podjęto decyzje o uruchomieniu dodatkowych sił i środków spoza struktur Państwowej Straży Pożarnej. Do wsparcia działań (w ramach obustronnych porozumień) uruchomiono samoloty gaśnicze Lasów Państwowych „Dromader” oraz śmigłowiec Policyjny Black Hawk z podwieszanym zbiornikiem na wodę typu Bambi Bucket. Przybycie na miejsce dwóch samolotów gaśniczych, które wykonały 8 zrzutów wody, miało kluczowe znaczenie w opanowaniu rozprzestrzeniającego się ognia. Dalsze działania polegały na podaniu około 6 prądów gaśniczych na miejsce pożaru oraz gaszeniu ognia przy użyciu tłumic. Wodę do gaszenia pobierano z rzeki Brzozówka. Łączność na potrzeby działań gaśniczych zorganizowano w oparciu o samochód SDŁ ustawiony przy jednostce OSP Zabiele. Na miejsce zdarzenia przybyła również Grupa Operacyjna KW PSP na czele z Zastępcą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Po dokładnym określeniu lokalizacji miejsca pożaru okazało się, że ma on miejsce na tzw. Bielach Suchowolskich na terenie powiatu sokólskiego w gminie Suchowola, na styku z powiatem monieckim i augustowskim, u zbiegu rzeki Brzozówka i Biebrza. Obszar Bieli Suchowolskich znajduje się w granicach administracyjnych Biebrzańskiego Parku Narodowego i znajdują się na nim łąki o podłożu torfowym dzierżawione okolicznym rolnikom oraz cenne obszary przyrodnicze (bagna i torfowiska).

W związku z powyższym na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy z terenu powiatu sokólskiego (GBA z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, 4 zastępy GBA z najbliższych OSP z Quadem 6x6 oraz Dronem. Na miejsce zdarzenia samochodem SLRR z JRG Sokółka oraz SLRR z PJRG Dąbrowa Białostocka udała się również Grupa Operacyjna KP PSP Sokółka na czele z Komendantem Powiatowym PSP wraz z Quadem 4x4. Punkt koncentracji SIS z terenu powiatu wyznaczono w miejscowości Karpowicze. Po odprawie w punkcie koncentracji skierowano SLRR z PJRG Dąbrowa Białostocka na rozpoznanie sytuacji pożarowej od strony drogi Karpowicze - Jagłowo (wschodnia strona pożaru). SLRR z JRG Sokółka z grupą operacyjną udał się do punktu dowodzenia w miejscowości Zabiele. Po zapoznaniu się z sytuacją pożarową Komendant Powiatowy PSP w Sokółce przejął kierowanie działaniami. Wstępnie oszacowano powierzchnię pożaru na 13 ha. Z działań wycofano dotychczas działające siły i środki z innych powiatów. Na miejsce zdarzenia przybył policyjny śmigłowiec Black Hawk wraz ze specjalnym podwieszanym zbiornikiem na wodę Bambi Bucket, który wykonał 22 zrzuty na miejsce pożaru dogaszając obrzeża oraz punktowe ogniska pożaru. Na pokładzie śmigłowca operatorami zbiornika byli strażacy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego z JRG nr 7 KM PSP m.st. Warszawy. Woda pobierana była z pobliskich rzek Brzozówka i Biebrza. Działania prowadzone z powietrza znacząco ograniczyły możliwość ponownego rozwoju pożaru w miejscach niedostępnych z poziomu gruntu. Działania straży natomiast w głównej mierze polegały na lokalizacji i dogaszaniu pojawiających się zarzewi ognia.

Ze względu na zbliżającą się porę nocną podjęto decyzję o całonocnym dozorze pogorzeliska przez dowództwo JRG Sokółka, zastęp Posterunku JRG w Dąbrowie Białostockiej oraz OSP z terenu gminy Suchowola. Zorganizowano zmianowy system dyżurów poszczególnych zastępów. Na miejsce zdarzenia zadysponowano SLKw z KP PSP Sokółka z namiotem pneumatycznym celem organizacji zaplecza logistycznego. W porze nocnej patrolowano teren przy użyciu pojazdów typu quad z JRG Sokółka i OSP Suchowola. Patrole sukcesywnie dogaszały wykrywane przy użyciu kamery termowizyjnej zarzewia - do działań wykorzystano motopompy pływające pobierające wodę z pobliskiej rzeki Brzozówka. O zdarzeniu powiadomiono PCZK w Sokółce oraz Burmistrza Suchowoli, który przybył na miejsce zdarzenia i zorganizował prowiant pracującym w okresie nocnym ratownikom.

W godzinach porannych dnia następnego na teren działań zadysponowano ponownie Zespół Dronowy z KW PSP Białystok, który sprawdził pogorzelisko - w trzech przypadkach stwierdzono podwyższoną temperaturę przy gruncie. Wskazane miejsca przelano prądem wody. Na miejsce zdarzenia udał się również Komendant Powiatowy PSP w Sokółce oraz Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Teren działań zabezpieczono i przekazano do dozoru pracownikom BPN.

Dzięki wspólnym działaniom strażaków, policyjnych pilotów, przedstawicieli lasów państwowych i pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego udało się znacznie ograniczyć powierzchnię pożaru - po ostatecznej weryfikacji z pracownikami Biebrzańskiego Parku Narodowego pogorzeliska określono powierzchnię pożaru na 14,4 ha.

W działaniach trwających ponad 1 dobę udział brało 45 samochodów ratowniczo gaśniczych z jednostek PSP i OSP powiatu monieckiego, augustowskiego, grajewskiego, sokólskiego, KW PSP Białystok wraz z 8 quadami, przyczepami i łodzią – łącznie ponad 160 osób, a także Policja, Służby Leśne oraz Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}