V Warsztaty Ratownicze jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego.
16.10.2022
16 października 2022 roku na terenie nieużytkowanego kompleksu Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Sokółce przy ul. Białostockiej przeprowadzono V Warsztaty Ratownicze jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego.
Celem głównym warsztatów było sprawdzenie przygotowania podmiotów tworzących krajowy system ratowniczo – gaśniczy na obszarze powiatu do realizacji ratownictw specjalistycznych na poziomie podstawowym.
W trakcie ćwiczeń wytypowane zastępy ze wszystkich szesnastu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego funkcjonujących na obszarze powiatu sokólskiego doskonaliły współdziałanie podczas działań ratowniczych na pozorowanych zdarzeniach, wymagających podjęcia działań z zakresu ratownictwa wysokościowego, wodnego, technicznego oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
Uczestnicy ćwiczeń podzieleni na 8 zespołów zmagali się z 2 epizodami praktycznymi.
Pierwszy epizod pk. „ZBIORNIK” zakładał, że podczas przejażdżki offroadowej na terenie obszarów leśnych w pobliżu Sokółki – w wyniku nadmiernej prędkości oraz nieuwagi dochodzi do zderzenia pojazdu typu UTV ze znajdującą się tam konstrukcją betonowego zbiornika wodnego. W wyniku zdarzenia pojazd z impetem wpada do głębokiego basenu i stoi kołami na dnie. Głębokość wody wynosi około 0,5 metra. Wewnątrz pojazdu zostaje uwięziony kierowca – nie może opuścić kabiny z uwagi na zablokowane drzwi, zostaje poszkodowany w wyniku zdarzenia. Na miejscu zdarzenia znajduje się świadek (grzybiarz), który nie jest w stanie pomóc osobie poszkodowanej z uwagi na strome ściany zbiornika i brak możliwości zejścia do wody – powiadamia o zdarzeniu służby ratownicze. Nawiązuje również kontakt z półprzytomnym kierowcą i otrzymuje informację, że pojazdem podróżowała jeszcze jedna osoba – po zdarzeniu nie ma jej w kabinie. Z chwilą przybycia sił i środków JOP na miejsce zdarzenia - świadek wskazuje miejsce wpadnięcia pojazdu do wody, nie jest w stanie powiedzieć, gdzie znajduje się pasażer pojazdu. Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia zespołów było bezpieczne dotarcie ratowników na dno zbiornika, dostarczenie tam niezbędnego sprzętu ratowniczego, wykonanie dostępu do poszkodowanego w pojeździe poprzez otwarcie drzwi za pomocą sprzętu specjalistycznego, przeszukanie okolic miejsca zdarzenia i dna zbiornika w celu lokalizacji zaginionego pasażera pojazdu, ewakuacja kierowcy z wnętrza pojazdu, a następnie poszkodowanych z dna zbiornika poza strefę zagrożenia po drabinach lub za pomocą technik wysokościowych z zabezpieczeniem poszkodowanych i ratowników przed upadkiem, a także udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
Drugi epizod pk. „STUDNIA” zakładał, że na terenie nieużytkowanego kompleksu byłego zakładu mleczarskiego położonego w pobliżu Sokółki grupa osób eksploruje obiekty infrastruktury technicznej. Podczas penetracji zespołu studni rewizyjnych jedna z osób doznaje zatrucia wziewnego zgromadzonymi wewnątrz gazami niebezpiecznymi – traci przytomność i spada na jej dno. Osoba poszkodowana znajduje się na głębokości około 5 m – jest nieprzytomna, nie rusza się. Z chwilą przybycia sił i środków JOP na miejsce zdarzenia - świadek nie jest w stanie wskazać w której studni znajduje się osoba poszkodowana. W trakcie działań u poszkodowanego następuje zatrzymanie czynności życiowych. Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia zespołów było dotarcie ratowników na dno obiektu do poszkodowanego z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń, przygotowanie stanowiska ewakuacyjnego z użyciem dostępnego sprzętu z wyposażenia zastępów OSP, ewakuacja poszkodowanego z wnętrza studni poza strefę zagrożenia oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.
Ocenę ćwiczeń pod kierownictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP realizował zespół specjalistów – strażaków Komendy Powiatowej PSP w Sokółce będących Instruktorami Doskonalenia Zawodowego z zakresu poszczególnych dziedzin ratownictwa oraz posiadających tytuł Ratownika Medycznego, a także dyżurni Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. Zabezpieczenie prowadzonych epizodów realizowane było natomiast przez strażaków JRG Sokółka.
Przebieg warsztatów oraz sposób realizacji poszczególnych epizodów praktycznych przez poszczególne zespoły jednostek OSP obserwował Komendant Powiatowy PSP w Sokółce oraz przedstawiciel Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Podziękowania za pomoc w organizacji przedsięwzięcia składamy:
- Dyrektorowi Zakładu Produkcji Mleczarskiej „SOMLEK” w Sokółce,
- Prezesowi PW AGRINO Sp. z o.o. w Sokółce,
- Właścicielowi firmy KAWETA w Sokółce,
- Właścicielowi firmy BORTECH w Sokółce.
Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Sokółka.