W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VI Warsztaty Ratownicze jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego.

31.08.2023

W dniach 28 – 30 sierpnia 2023 roku na terenie nieużytkowanego budynku Dworca Kolejowego w Sokółce przeprowadzono VI Warsztaty Ratownicze jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego.

VI Warsztaty JOP powiatu sokolskiego

Celem głównym warsztatów było sprawdzenie przygotowania podmiotów tworzących krajowy system ratowniczo – gaśniczy na obszarze powiatu do realizacji ratownictw specjalistycznych na poziomie podstawowym.

W trakcie trzydniowych ćwiczeń wszystkie zmiany służbowe JRG Sokółka i Posterunku w Dąbrowie Białostockiej zastępami I rzutu oraz wytypowane zastępy ze wszystkich 17 jednostek OSP włączonych do KSRG i 1 jednostki OSP aspirującej o włączenie do KSRG, w ramach połączonych 6 zespołów zmagały się z ćwiczeniami praktycznymi. Ćwiczenia polegały na likwidacji skutków wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym murowanym budynku użyteczności publicznej. Zespoły w trakcie realizacji założeń doskonaliły współdziałanie podczas działań na pozorowanym zdarzeniu, wymagającym podjęcia czynności z zakresu gaszenia pożarów oraz specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie podstawowym z zakresu ratownictwa wysokościowego, technicznego, działań poszukiwawczo – ratowniczych oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.

Ćwiczenie praktyczne składało się z dwóch epizodów wykonywanych jednocześnie:

 - pierwszy epizod pk. „WYBUCH” zakładał, że w trzykondygnacyjnym budynku użyteczności publicznej doszło do wybuchu butli z gazem. Część ścian, okien i drzwi uległa zniszczeniu. Wewnątrz budynku zawaleniu uległa również klatka schodowa uniemożliwiając wejście na wyższe kondygnacje. W chwili wybuchu w budynku znajdują się 3 osoby – jedna znajduje się na parterze w całkowicie zadymionych pomieszczeniach, druga osoba – na I piętrze, również w całkowicie zadymionych pomieszczeniach, natomiast trzecia – na II piętrze, uwięziona w pomieszczeniu bez dostępu.

Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów było bezpieczne dotarcie ratowników na wyższe kondygnacje obiektu po drabinach, przeszukanie wszystkich pomieszczeń o skomplikowanym układzie na poszczególnych kondygnacjach, ugaszenie pożaru, odnalezienie osób poszkodowanych w zadymionych pomieszczeniach, odnalezienie osoby uwięzionej oraz dotarcie do niej poprzez wykonanie otworu w ścianie działowej, ewakuacja wszystkich osób poszkodowanych poza strefę zagrożenia, w tym po drabinach lub za pomocą technik wysokościowych z zabezpieczeniem poszkodowanych przed upadkiem, a  także udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej.

- drugi epizod pk. „ELEKTRYK” zakładał, że na skutek wybuchu w budynku użyteczności publicznej, zniszczone elementy konstrukcyjne obiektu zostają falą podmuchu wyrzucone na pobliski parking, na którym stoją zaparkowane pojazdy. Elementy wyposażenia obiektu spadają na karoserię jednego z zaparkowanych samochodów, który jest pojazdem elektrycznym. Wewnątrz znajduje się kierowca – doznaje on obrażeń tułowia i nie jest w stanie samodzielnie opuścić pojazdu z uwagi na zablokowane drzwi. Ponadto w wyniku upadku elementów konstrukcyjnych obiektu uszkodzona zastaje instalacja wysokonapięciowa pojazdu – dochodzi do zwarcia i pożaru baterii, który obejmuje samochód. Osoba uwięziona w pojeździe jest narażona na oddziaływanie warunków pożarowych – w wyniku wysokiej temperatury oraz dymów pożarowych doznaje poparzeń rąk oraz zatrucia wziewnego produktami spalania. Wymaga natychmiastowej ewakuacji ze strefy zagrożenia.

Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia zespołów była natychmiastowa ewakuacja osoby poszkodowanej z wnętrza pojazdu poza strefę zagrożenia i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, ugaszenie pożaru samochodu elektrycznego z zachowaniem warunków bezpieczeństwa ratowników, wdrożenie procedury chłodzenia baterii pojazdu po pożarze oraz dezaktywacja i zabezpieczenie spalonego samochodu elektrycznego. Podczas działań każdy z zespołów miał do czynienia z pożarem innego modelu pojazdu elektrycznego, z odmiennym miejscem lokalizacji baterii elektrycznych oraz różniącym się sposobem jego dezaktywacji, co wymagało od pracujących ratowników sposobów wykorzystania i znajomości odczytywania tzw. „kart ratowniczych” pojazdów.

Ocenę ćwiczeń pod kierownictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP realizował zespół specjalistów – strażaków Komendy Powiatowej PSP w Sokółce będących Instruktorami Doskonalenia Zawodowego z zakresu poszczególnych dziedzin ratownictwa, a także dyżurnych Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP.

Przebieg warsztatów oraz sposób realizacji poszczególnych epizodów praktycznych przez poszczególne zespoły jednostek OSP obserwował Komendant Powiatowy PSP w Sokółce.

W warsztatach udział wzięły zastępy z JRG Sokółka, Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, OSP KSRG Krynki, Szudziałowo, Zubrzyca Wielka, Kuźnica, Kamionka Stara, Rozedranka Stara, Janów, Korycin, Ostra Góra, Nowy Dwór, Reszkowce, Olsza, Sidra, Jacowlany, Suchowola, Dryga, Czerwonka, OSP Starowlany – łącznie ponad 130 strażaków.

Podziękowania za udostępnienie obiektu oraz pomoc w organizacji przedsięwzięcia składamy Pani Ewie Kulikowskiej – Burmistrz Sokółki oraz Panu Mariuszowi Gużyńskiemu – Dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sokółce. Natomiast podziękowania za pomoc w przygotowaniu pozoracji składamy Panu Mariuszowi Woronowiczowi – właścicielowi firmy KAWETA w Sokółce.

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Sokółka.

Zdjęcia (32)

{"register":{"columns":[]}}