W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bismarck 2024

24.09.2024

Dnia 21 września 2024 r. odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Bismarck 2024” zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej.

Samochody pożarnicze i strażacy w trakcie ćwiczeń

Pierwszym elementem manewrów było przeprowadzenie inspekcji gotowości operacyjnej dla zastępów wchodzących w skład „Plutonu Środa” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego - pododdziału przewidzianego do wsparcia działań poza terenem naszego powiatu. W tym celu jeszcze przed głównymi założeniami, strażacy JRG Środa Wlkp.,  OSP Zaniemyśl oraz OSP Nowe Miasto nad Wartą udali się do punktu koncentracji, wyznaczonego w siedzibie KP PSP Środa Wielkopolska. 
Wszystkie zastępy biorące udział w ćwiczeniach stawiły się w punkcie przyjęcia sił i środków znajdującego się na terenie harcówki w Sulęcinku o godzinie 900. Na wstępie nastąpiło powitanie przybyłych druhów oraz przypomnienie zasad bezpieczeństwa. Kolejnym punktem było przeprowadzenie krótkiego szkolenia z zakresu budowy układów wodno-pianowych. Następnie odbyła się odprawa z dowódcami na której omówiono założenia i cele  oraz organizację łączności.   Głównym celem organizatorów było sprawdzenie przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu średzkiego, do działań w przypadku wystąpienia pożaru na terenach leśnych oraz zgranie działań zastępów wchodzących w skład „Plutonu Środa”. 
Po zrealizowaniu części teoretycznej, zastępy  udały się do praktycznej realizacji założeń manewrów. W pierwszej kolejności przystąpiono do budowy punktu czerpania wody oraz bufora do którego dowożona miała być woda. Następnie przystąpiono do budowy magistrali oraz stanowisk gaśniczych. Dalsza część działań polegała na uruchomieniu dowożenia oraz podaniu wody na front pożaru który ustalony został na szczycie  Góry Bismarck. Efektem realizowanych ćwiczeń było nieprzerwane  podawanie wody pochodzącej z punktu czerpania wody oddalonego od Frontu pożaru o około 2,5km  z 6 stanowisk gaśniczych o łącznym wydatku około 1100 l/min przez czas około 30 min, czyli czasie po którym stwierdzono skuteczność organizacji dowożenia wody. Podczas trwania założenia praktycznego teren manewrów monitorowany był z drona OSP Pięczkowo, a podgląd z kamery dostępny był w sztabie ćwiczeń.
Aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest fakt wykorzystywania przez instruktorów wiedzy zdobytej na niedawnym szkoleniu z zakresu budowy układów wodno-pianowych. Wiedza przekazana teoretycznie oraz zrealizowanie założenia praktycznego wpłynie na skuteczność wykorzystywania posiadanego sprzętu zwłaszcza przez druhów OSP i zdecydowanie przełoży się na realne działania ratowniczo-gaśnicze.
Ćwiczenia, po osiągnięciu założonych celów zakończyły się wspólnym posiłkiem. Podsumowania manewrów dokonał Komendant Powiatowy PSP bryg. Maciej Kaczmarek wraz 
ze swoim zastępcą st. kpt. Danielem Pawłowskim w asyście Zastępcy Dowódcy JRG 
asp. sztab. Mariusza Polla oraz Starszego Inspektora Sztabowego ds. Operacyjno-Szkoleniowych st. asp. Mikołaja Kickiego.
W rolę instruktorów wcielili się funkcjonariusze KP PSP w Środzie Wielkopolskiej:
st. asp. Dominik Drella oraz sekc. Błażej Wojtyś. Za zabezpieczenie medyczne odpowiadał  ratownik medyczny mł. ogn. Łukasz Wiśniowski.

W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z jednostek:
JRG Środa Wielkopolska, OSP Nowe Miasto nad Wartą, OSP Sulęcinek, OSP Witowo, OSP Krzykosy, OSP Zaniemyśl, OSP Kępa Wielka, OSP Pięczkowo oraz OSP Brodowo.

Opracowanie:  st. asp. Mikołaj Kicki
Zdjęcia: asp. sztab. Mariusz Poll, st. asp. Mikołaj Kicki, mł. asp. Paweł Gawarecki
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}