W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia "Rogusko 2023"

22.04.2023

Dnia 22.04.2023 r. odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Rogusko 2023” zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Boguszynie.

Ćwiczenia Rogusko 2023

Głównym celem organizatorów było sprawdzenie przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu średzkiego, do działań w przypadku wystąpienia pożaru na terenach leśnych. Pierwszym elementem manewrów było przeprowadzenie inspekcji gotowości operacyjnej dla zastępów wchodzących w skład „Plutonu Środa” - pododdziału przewidzianego do wsparcia działań poza terenem naszego powiatu. W tym celu jeszcze przed głównymi założeniami, strażacy OSP Zaniemyśl oraz OSP Nowe Miasto nad Wartą udali się do punktu koncentracji, wyznaczonego w siedzibie KP PSP Środa Wielkopolska.
Pozostałe jednostki przewidziane do udziału w ćwiczeniach, zgromadziły się na terenie miejscowości Chocicza, skąd po krótkiej odprawie i przypomnieniu zasad prowadzenia korespondencji radiowej, udały się w kierunku miejsca przeprowadzenia części praktycznej, wyznaczonego na terenie lasów Nadleśnictwa Jarocin, w obrębie miejscowości Rogusko.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych strażaków stwierdzono, że w pobliżu trasy kolejowej Poznań-Jarocin pali się las o powierzchni około 500 m2. Z racji panujących warunków atmosferycznych ogień szybko się rozprzestrzenia, stanowiąc zagrożenie dla pobliskich zabudowań. Na miejsce działań bezzwłocznie, skierowano znaczne siły i środki, które dla odwzorowania realnej sytuacji, wyruszały do działań z czasowym opóźnieniem.
Ratownicy biorący udział w założeniu nie mieli wyznaczonego scenariusza, ich działania miały być instynktowne - takie same, jak podczas realnych działań. Instruktorzy odpowiedzialni za nadzór nad ćwiczącymi, w miarę upływu czasu starali się korygować poczynania uczestników, zwiększając tym samym efektywność ich posunięć. Szczególna uwaga została skupiona na organizacji działań gaśniczych przy froncie pożaru, przygotowaniu punktu tankowania pojazdów, organizacji punktu czerpania wody oraz stworzeniu systemu jej dowożenia. Ostatnim akcentem było wsparcie zastępów działających na miejscu przez „Pluton Środa”, który zajął się budową magistrali do przesyłania wody z punktu czerpania do załóg walczących bezpośrednio z ogniem.
Aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest fakt wykorzystywania przez uczestników wiedzy zdobytej na niedawnym szkoleniu z zakresu przepompowywania i przetłaczania wody. Wzrost skuteczności wykorzystywania posiadanego sprzętu zwłaszcza przez druhów OSP, zdecydowanie przełoży się na realne działania ratowniczo-gaśnicze.
Ćwiczenia, po osiągnięciu założonych celów zakończyły się wspólnym posiłkiem. Podsumowania manewrów dokonał Komendant Powiatowy PSP bryg. Tomasz Skorlinski w asyście Dowódcy JRG st. kpt. Daniela Pawłowskiego oraz Naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. ogn. Leszka Kuderskiego.
W rolę instruktorów wcielili się funkcjonariusze KP PSP w Środzie Wielkopolskiej: asp. Krzysztof Burdajewicz, mł. asp. Dominik Swędrowski, mł. ogn. Eryk Wojnicz, st. str. Arkadiusz Potrzebowski, str. Krzysztof Hofman oraz asp. Krystian Senk.
W ćwiczeniach udział wzięli strażacy z jednostek:
JRG Środa Wielkopolska, OSP Boguszyn, OSP Klęka, OSP Nowe Miasto nad Wartą, OSP Szypłów, OSP Witowo, OSP Krzykosy, OSP Sulęcin, OSP Murzynowo Leśne, OSP Środa Wielkopolska, OSP Zaniemyśl, OSP Kępa Wielka.
Opracowanie: asp. Krystian Senk, zdjęcia: st. str. Agnieszka Senk

Zdjęcia (27)

{"register":{"columns":[]}}