W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2022

Zdjęcie przedstawia moment wciągnięcia flagi państwowej na maszt

W 1918 r. po 123 latach zaborów państwo polskie odrodziło się i wybiło na niepodległość. Dziś, jak co roku, ten radosny fakt jest powodem naszego świętowania.

Z tej okazji 11 listopada 2022 r. w siedzibie Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. W ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu" odśpiewano również Mazurek Dąbrowskiego.

W dzisiejszych czasach - w sytuacji, gdy za granicami naszego kraju trwa konflikt zbrojny - pojęcie wolności nabrało nowego znaczenia. Uczcijmy więc godnie 104 rocznicę Święta Niepodległości i kultywujmy pamięć o historii i tradycji, gdyż jak mówił Jan Paweł II „wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją zdobywać na nowo (…)”. W tym duchu warto przypomnieć sobie pokrótce okoliczności i wydarzenia, jakie związane były z ustaleniem daty 11 listopada jako momentu odrodzenia się państwa polskiego. Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa. W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.

W dniu 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę cywilną oraz wojskową. Wtedy też podpisane zostało zawieszenie broni na froncie zachodnim. W dniu 22 listopada Józef Piłsudski ogłosił się Naczelnikiem Państwa i razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.

Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.

 

Opracowanie: mł. bryg. Barbara Bartoszek

Zdjęcia: mł. kpt. Jacek Ciara

Źródło:

www.wojskopolskie.pl

www.fronda.pl

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}