W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia sztabowe ZDR Polpharma 21

23.09.2021

Zdjęcie przedstawia wszystkich uczestników ćwiczenia tworzących sztab KP Starogard Gdański. Strażacy w umundurowaniu i kamizelkach informacyjnych. w tle widać system wideokonferencyjny, na centralnej części zdjęcia stół z systemami łączności.

23 września 2021 roku odbyły się wojewódzkie ćwiczenia sztabowe pod kryptonimem „ZDR Polpharma-21”. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie realizacji zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, tj. ZF Polpharma S.A. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku przy udziale Komendy Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim i ZF Polpharma S.A.

W przedsięwzięciu wzięły udział również podmioty, służby i instytucje takie jak: Pomorski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Wiejska Starogard Gdański, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, ZF Polpharma S. A., Komeda Powiatowa Policji w Starogardzie Gdańskim, Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim, Kociewskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WIK Sp. z o.o.

Uczestnicy treningu zmierzyli się z rozszczelnieniem beczki z chlorem na terenie zakładu. Ponadto organizatorzy przygotowali dla ćwiczących szereg podgrywek, m.in.: kolizje i wypadki komunikacyjne, awarie sieci wodociągowej, ewakuacje obiektów użyteczności publicznej, dużą grupę osób poszkodowanych i wiele innych.

Ćwiczenia odbywały się w formie aplikacyjnej z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych i wideokonferencyjnych.

Wspólne ćwiczenia zostały poprzedzone warsztatami szkoleniowymi online, które odbyły się 16 września br. z wykorzystaniem systemu ZOOM.

Minione wydarzenia były znakomitą okazją do sprawdzenia do sprawdzenia umiejętności pracy w grupie, pracy sztabu oraz współdziałania służb i instytucji. Pozwoliły one na doskonalenie: posługiwania się dostępnymi metodami rozpoznawania substancji niebezpiecznej, uruchamiania systemu alarmowania i łączności w powiadamianiu jednostek, określenia rodzaju i rozmiaru zagrożenia oraz wyznaczania strefy zagrożenia, jak i likwidacji źródła zagrożenia i skutków zdarzenia.  Sprawdzono również realizację zadań stojących przed administracją samorządową, instytucjami, przedsiębiorcami i służbami ratowniczymi na wypadek wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

 

Opracowanie: st. kpt. Karina Stankowska, Zdjęcia: Grzegorz Turzyński

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}