Ognisko będzie nielegalne
21.05.2021
Wyznaczając miejsce na ognisko, musimy wziąć pod uwagę także przepisy przeciwpożarowe. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719). W myśl tych przepisów ognisko będzie nielegalne, gdy:
- jest rozpalane w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk
i wrzosowisk, jak również w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu
(§40 ust. 1) , - znajduje się w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów (§4 ust. 1 pkt 5),
- znajduje się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§41 ust. 3).
Ponadto rozpalenie ogniska w lesie w dowolnie wybranym przez siebie miejscu jest zakazane co wskazano w art. 30 ust. 3 Ustawie o lasach (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1463), gdzie zapisano:
- w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Nadleśnictwa organizują specjalne miejsca dla osób, które chcą rozpalić ognisko lub grilla
w lesie i tylko tam można rozniecić ogień.
Gdy upewnimy się, że nie złamiemy żadnego z w/w przepisów, musimy jeszcze pamiętać o zadymianiu. Otóż dym z naszego ogniska nie może się przedostawać na drogę, gdzie mógłby ograniczyć widoczność i stworzyć zagrożenie w ruchu samochodowym, jak również nie powinien stwarzać uciążliwości dla sąsiadów.
Tę ostatnią kwestię reguluje art. 144 Kodeksu Cywilnego, nakazujący powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jeżeli zatem sąsiad zadzwoni na policję lub do straży miejskiej i zgłosi, że przeszkadza mu dym lub nieprzyjemna woń z ogniska, możemy otrzymać mandat.
Z tego względu czasem lepiej sąsiadów zapytać, czy nie będą mieli nic przeciwko planowanemu ognisku.
Jeśli jednak zechcemy rozpalić ognisko w lesie, wówczas należy zgłosić się do nadleśnictwa z prośbą o wydanie czasowego pozwolenia. Nadleśniczy określa wtedy dokładnie miejsce, gdzie takie ognisko może zostać rozpalone.
Pamiętajmy, że nawet jeśli otrzymamy pozwolenie na rozpalenie ogniska w lesie i odpowiednio zabezpieczymy ziemię przed rozprzestrzenianiem się ognia. Osoby rozpalające ognisko w lesie zawsze muszą mieć przy sobie sprzęt, który pozwoli im dać się skontaktować ze strażą pożarna lub służbami leśnymi. Dodatkowo, trzeba mieć środek do gaszenia ognia. Po zakończeniu ogniska, konieczne jest dokładne ugaszenie ognia. Nie można zostawiać tlących się kawałków drewna, czy węgla. Ogień trzeba zalać wodą lub zasypać piaskiem.
I na koniec ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tj. Dz. U. z 2020 r. Nr 961, 1610) art. 3. ust. 1 - osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystająca ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu jest obowiązana zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem.
Opracowanie: st. kpt. Wojciech Igiel
Zdjęcie: Lasy Państwowe