W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne zagrożenie tlenkiem węgla – apel o rozwagę i bezpieczeństwo

05.01.2025

Fotografia przedstawia pojazdy pożarnicze zaparkowane na jezdni przed budynkiem mieszkalnym. Pojazdy mają włączone niebeskie światła ostrzegawcze, pada śnieg, jest ciemno, teren oświetla światło latarni ulicznej, na budynku za pojazdami widoczny napis: poczta polska.

W dniu 05.01.2025 r. po raz kolejny doszło do incydentu związanego z obecnością tlenku węgla (CO) w budynku mieszkalnym. Tym razem zdarzenie miało miejsce w jednym z budynków wielorodzinnych przy ul. Kościuszki w Drezdenku. Po tym, jak około godz. 22:00 14-letnia dziewczynka zasłabła w łazience, na miejsce wezwano służby ratownicze.

W wyniku rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym strażak stwierdził, że w jednym z lokali mieszkalnych mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego, który zajmował się dziewczynką wymagającą pomocy medycznej. Po zabezpieczeniu terenu, ratownicy wyposażeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i detektory wielogazowe przystąpili do sprawdzania wszystkich lokali mieszkalnych. Wykorzystany miernik w łazience lokalu objętego podejrzeniem zatrucia początkowo nie wykazał obecności tlenku węgla. Dopiero po odkręceniu ciepłej wody i uruchomieniu gazowego podgrzewacza wody odczyt urządzenia wskazał 701 ppm (0,07 %), co oznaczało poważne zagrożenie zdrowia i życia. Przyczyną okazały się wady systemu odprowadzania spalin oraz niedrożna wentylacja. Lokal został przewietrzony, a ponowne pomiary wykonane o godzinie 22:50 nie wykazały już obecności CO. Lokal w którym doszło do zatrucia nie był wyposażony w czujkę tlenku węgla. O szczęśliwym zakończeniu zadecydował łut szczęścia – inni członkowie rodziny zauważyli, że z przebywająca w łazience nastolatka wykazuje nienaturalne symptomy przy próbach kontaktu. Dziewczynka po udzieleniu pomocy przez ZRM pozostała pod opieką rodziców – nie wymagała hospitalizacji.

Przypominamy, że zalediwe tydzień temu, także w Drezdenku, doszło do poważniejszego zatrucia trójki dzieci tlenkiem węgla. Nie lekceważmy tego zagrożenia - tlenek węgla co roku zabija w Polsce kilkadziesiąt osób !!

Apelujemy !

Tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą, pozostaje poważnym zagrożeniem, zwłaszcza w sezonie grzewczym. To bezwonny i bezbarwny gaz, który już w niewielkich stężeniach może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci.

Aby uniknąć podobnych sytuacji, zalecamy:

  • regularne przeglądy techniczne systemów grzewczych i wentylacyjnych,
  • instalację czujek tlenku węgla w mieszkaniach,
  • zachowanie ostrożności podczas korzystania z urządzeń gazowych.

Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od rozwagi i przestrzegania zasad. Pamiętajmy, że tylko szybka reakcja i odpowiednie środki zapobiegawcze mogą uchronić przed tragedią.

 

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat tlenku węgla i zagrożeń jakie ze sobą niesie, a także jak temu przeciwdziałać zapraszamy do odwiedzenia podanego niżej linku – znajdziecie tam informacje które mogą uratować życie.

Materiały

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}