Wyciek oleju napędowego do rowu melioracyjnego w Zagajach
16.03.2021
Zgłoszenie o wycieku paliwa z samochodu ciężarowego wpłynęło w dniu 16.03.2021 r. około godz. 12. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Strzelcach Krajeńskich skierował do rozpoznania sytuacji jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Strzelcach Krajeńskich oraz jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółwinie. Wstępne informacje o zdarzeniu były skąpe, a wszystko działo się na Drodze Wojewódzkiej nr 157 w miejscowości Zagaje w gminie Zwierzyn.
Po przyjeździe pierwszego zastępu z JRG w Strzelcach Kraj. okazało się, że trwa wyciąganie z rowu ciągnika siodłowego i maszyn budowlanych, które przewoził (równiarka oraz walec). Pojazd ten - jak ustalono - wpadł wraz z całym ładunkiem do rowu w godzinach porannych. Podczas operacji wyciągania doszło do uszkodzenia zbiornika paliwa w pojeździe ciężarowym co poskutkowało wyciekiem oleju napędowego do kanału wodnego. Film na powierzchni cieku rozciągał się na długości ok. 80 m zgodnie z kierunkiem spływu wody od miejsca zdarzenia. Ruch na DW 157 odbywał się wahadłowo. Na miejscu obecny był przedstawiciel zarządcy drogi.
Działania strażaków skupiły się na realizacji celów wyznaczonych przez kierującego działaniami oficera PSP: zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zatrzymać rozprzestrzenianie się oleju napędowego w dół cieku, ustalić źródło wycieku, zatrzymać wyciek, ograniczyć i usunąć rozlewisko na powierzchni kanału melioracyjnego. W trybie pilnym – przy wsparciu okolicznych mieszkańców - sprowadzono na miejsce dwa baloty słomy, które następnie umieszczono w poprzek cieku wodnego ok. 80m z biegiem kanału od miejsca zdarzenia, ograniczając rozlewisko na powierzchni kanału. W związku z koniecznością podjęcia działań specjalistycznych z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, poprzez Stanowisko Kierowania Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wlkp. wezwano na miejsce Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Gorzowa Wlkp. Działania SGRChem – Eko Gorzów Wlkp. polegały na rozstawieniu trzech rękawów sorpcyjnych, które ograniczyły rozprzestrzenianie się mieszaniny oleju napędowego z wodą. Używając pompę membranową oraz inny specjalistyczny sprzęt przeznaczony do pracy z cieczami ropopochodnymi zebrano większość zanieczyszczeń z powierzchni wody w kanale. Kolejno użyto sorbent naturalny w postaci słomy, oraz sorbent syntetyczny, aby zebrać pozostała śladową ilość mieszaniny. Ostatnim działaniem było użycie dyspergentu celem zmniejszenia napięcia powierzchniowego oleju napędowego unoszącego się na powierzchni wody.
Na miejsce przybył pracownik pionu zarządzania kryzysowego w Gminie Zwierzyn. Przedstawiciel gminy zapewnił materiały niezbędne do prowadzenia działań ratowniczych – kostki słomy oraz plandeki. Na miejsce dotarli także przedstawiciele WIOŚ w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawiciel Wód Polskich - zarządcy kanału melioracyjnego, w obrębie którego prowadzono akcję.
Po zakończonych działaniach użyty sorbent oraz rękawy sorpcyjne zabezpieczono na brzegu kanału i przygotowano do transportu w miejsce utylizacji.
W trakcie takich działań doskonale sprawdza się funkcjonujący w Polsce Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. W ramach tego systemu, w czasie zdarzeń wymagających użycia specjalistycznego sprzętu możliwe jest bezzwłoczne dysponowanie niezbędnych sił i środków.
Na szczególne uznanie zasługuje postawa przedstawicieli Gminy Zwierzyn, dzięki którym na miejsce działań w krótkim czasie trafiła odpowiednia ilość słomy wraz z plandekami. Dzięki temu wsparciu możliwe było relatywnie szybkie ograniczenie wycieku, udało się nie dopuścić do znacznego skażenia środowiska naturalnego.