Ćwiczenia - Molex
15.05.2023
W dniu 15 maja br. na terenie zakładu Molex odbyły się ćwiczenia, których tematem były „Działania ratowniczo-gaśnicze w obiektach produkcyjnych”. Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek organizacyjnych PSP z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej i podmiotami ratowniczymi, oraz doskonalenie współpracy z osobami funkcyjnymi w zakładzie.
W ćwiczeniach zaaranżowano trzy epizody;
Epizod 1. Pożar w pomieszczeniu szatni. Pożar rozprzestrzenia się powodując zadymienie. Uruchamia się sygnalizacja pożarowa. Wyznaczeni pracownicy podejmują próbę ugaszenia pożaru. Próba ta jest bezskuteczna z uwagi na duże zadymienie. Dodatkowo jeden z pracowników potyka się i upada, tracąc po upadku przytomność. Drugi pracownik starając się go ewakuować za długo przebywa w zadymionym pomieszczeniu, ulega podtruciu produktami spalania i również traci przytomność. Zadaniem ratowników jest dotarcie do pomieszczenia objętego pożarem, przeszukanie go, ewakuacja poszkodowanych i udzielenie im kpp, ugaszenie pożaru.
Epizod 2. W związku z uruchomieniem się alarmu rozpoczęła się ewakuacja pracowników. W spokojnej początkowo ewakuacji dochodzi do paniki, ewakuacja zamienia się w bieg do wyjść ewakuacyjnych, ludzie popychają się, przewracają tratując się nawzajem. Część osób zostaje przyciśnięta przewróconymi w wyniku powstałej paniki wolnostojącymi elementami. Zadaniem ratowników jest dotarcie do osób poszkodowanych, ocena ich stanu, wykonanie dostępu do osób uwięzionych, ewakuacja do PPM i udzielenie im kpp.
Epizod 3. W momencie wzniecenia pożaru na dachu budynku znajduje się pracownik zakładu, wykonujący czynności konserwujące. Po usłyszeniu alarmu chcąc się szybko ewakuować potyka się i upada. W wyniku upadku doznaje złamania kości udowej i nie jest w stanie sam opuścić dachu. Pracownik nie posiada przy sobie telefonu, nawołuje pomocy jednak z uwagi na hałas nawoływanie jest bezskuteczne. Dopiero po sprawdzeniu obecności ewakuowanych do KDR dociera informacja o braku konserwatora i jego prawdopodobnym miejscu przebywania. Zadaniem ratowników jest dotarcie do poszkodowanego, jego ewakuacja z dachu i udzielenie mu kpp.
W ćwiczeniach udział brała Grupa Ratownictwa Medycznego z KP PSP w Sulęcinie. Ćwiczenia odbyły się zgodnie ze scenariuszem. Po ćwiczeniach ratownicy mogli dodatkowo zapoznać się z obiektem, z jego układem funkcjonalnym, ciągami komunikacyjnymi i rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń oraz ilością osób mogących w nich przebywać. Rozpoznali również możliwość wystąpienia dodatkowych zagrożeń podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych ze strony odbywających się w zakładzie procesów technologicznych.