Wspólne szkolenie wysokościowe żołnierzy i strażaków
Szkolenie młodszych ratowników wysokościowych i 25 Brygady Kawaleri Powietrznej na ratowników wysokościowych zgodnie z programem i zasadami krajowego systemu ratowniczo-gasniczego.
Szkolenie ma na celu przede wszystkim przygotowanie ratowników do sprawnego ratowania ludzi, zwierząt i mienia oraz likwidacji miejscowych zagrożeń w miejscach i terenach trudnodostępnych, na wysokości i poniżej poziomu terenu z wykorzystaniem technik linowych i sprzętu specjalistycznego.
Młodzi ratownicy pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów nabywali umiejętności z zakresu technik linowych tj. techniki stosowane we wspinaczce górskiej, alpinizmie jaskiniowym, dostępie linowym na obiektach.
Ratownictwo wysokościowe realizuje się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym w zakresie:
Podstawowym – przez wszystkie jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, a także przez inne jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne podmioty deklarujące w gotowości operacyjnej zdolność do realizacji zadań według posiadanych możliwości organizacyjno-sprzętowych i wyszkolenia, w systemie całodobowym i całorocznym.
Specjalistycznym – przez specjalistyczne grupy ratownictwa wysokościowego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego zwane Specjalistycznymi grupami ratownictwa wysokościowego, których członkowie posiadają odpowiednie przeszkolenie.
Opracowanie: asp. Paweł Szydłowski
fot.: ogn. Marcin Walewski