W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nietypowe zdarzenie przy budynku nastawni PKP w Szczytnie

26.09.2023

W dniu 26 września 2023 r. dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Szczytnie został poinformowany o wyczuwalnej woni gazu przy budynku nastawni PKP oraz studzience instalacji światłowodowej przy ul. Chrobrego w Szczytnie. Na miejsce zdarzenia zadysponował zastępy z JRG w Szczytnie.

Zastępy PSP obecne na miejscu zdarzenia

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania kierujący działaniem ratowniczym zdecydował o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przystąpieniu do działań ratowniczo gaśniczych. W pierwszej kolejności wykonano pomiary atmosfery w budynku nastawni oraz studzience rewizyjnej z instalacją światłowodową. Pomiary wykazały występowanie substancji niebezpiecznych – tlenku węgla oraz stężeń gazów wybuchowych w studzience oraz tlenku węgla w budynku nastawni. KDR zdecydował o ewakuacji z budynku nastawni pracownika PKP, który nie uskarżał się na dolegliwości związane ze zdarzeniem.

Następstwem wykonanych pomiarów była decyzja o wstrzymaniu ruchu kolejowego oraz zamknięciu części ulic Warszawskiej, Chrobrego i Kolejowej. Strażacy sukcesywnie dokonywali pomiarów stężeń substancji niebezpiecznych w kolejnych studzienkach rewizyjnych. Łącznie otwarto 9 takich studzienek. Ustalono, iż substancje niebezpieczne występują w studzienkach na odcinku o dł. 75 m (od studzienki przy nastawni na ul. Chrobrego, poprzez ul. Warszawską, aż do studzienki zlokalizowanej na ul. Kolejowej). Obecni na miejscu zdarzenia pracownicy PGE Energetyka Kolejowa stwierdzili zwarcie w jednej z faz instalacji elektrycznej, biegnącej wzdłuż torowiska. KDR zdecydował o odłączeniu uszkodzonych linii elektrycznych i dalszym monitorowaniu stężania substancji niebezpiecznych w studzienkach. Dodatkowo na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, poziom B z Olsztyna.

Po odłączeniu uszkodzonych linii elektrycznych, wartości stężeń substancji niebezpiecznych stopniowo spadały. SGRChem Olsztyn wykonała, w studzienkach oraz pobliskich zabudowaniach, pomiary wielkości emisji w strefie zagrożonej: tlenu, substancji wybuchowych, tlenku węgla, toksycznych środków bojowych lub przemysłowych. Pomiary nie wykazały występowania zagrożenia, a notowane wcześniej wartości substancji niebezpiecznych spadły do poziomu zerowego.

Po prawie 7 godzinach działań zagrożenie zostało usunięte, a ruch na drogach oraz linii kolejowej zostały wznowione. W działaniach udział wzięło 8 zastępów i 27 ratowników z PSP i OSP.

Zdarzenie zaangażowało do wspólnych działań wiele służb i instytucji, poza strażakami były to: Urząd Miasta w Szczytnie, PKP S.A., PGE Energetyka Kolejowa, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}