W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczne zdarzenie z udziałem wodorotlenku sodu

27.06.2024

W dniu 27 czerwca 2024 r. o godz. 11:16 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie odebrał zgłoszenie o przewróconym samochodzie ciężarowym, przewożącym substancję niebezpieczną. Zdarzenie miało miejsce na drodze gminnej (zjazd z DK 53 do miejscowości Długi Borek).

Zdarzenie z udziałem wodorotlenku sodu w miejscowości Występ

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym stwierdził, iż na poboczu drogi, na boku znajduje się samochód ciężarowy z zabudową kontenerową. Pojazdem podróżowała jedna osoba, która znajdowała się poza pojazdem. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń.

Po dalszym rozpoznaniu KDR ustalił, iż pojazdem przewożonych było 6 zbiorników, o pojemności 1000 l każdy, w których znajdował się wodorotlenek sodu o stężeniu 50 %, tzw. ług sodowy.

W związku z zagrożeniem związanym z ww. substancją podjęto działania mające na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz wyznaczenie strefy niebezpiecznej w promieniu 150 m od pojazdu. Następnie strażacy dokonali sprawdzenia pojazdu, po którym okazało się, iż ze zbiorników wydobywa się wodorotlenek sodu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Olsztyna.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia grupa przeprowadziła działania z zakresu specjalistycznego ratownictwa chemiczno-ekologicznego, polegające na przepompowaniu pozostałej w uszkodzonych zbiornikach substancji do zorganizowanych zbiorników zastępczych.

Następnie postawiono pojazd na koła i odholowano. Miejsce pobocza drogi, z którym wodorotlenek miał kontakt przysypano piachem, aby ograniczyć parowanie substancji. Ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo, miejsce zdarzenia było nadzorowane do czasu przybycia specjalistycznej firmy, która zabierze skażoną glebę oraz przeprowadzi jej utylizację.

W działania zaangażowane było wiele podmiotów i służb na które składało się:

Wójt gminy Rozogi wraz z pracownikami urzędu, pracownicy WIOŚ, Policja, ZRM, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Olsztyna oraz 10 zastępów PSP i OSP z gmin Rozogi i Świętajno. Łącznie w działania zaangażowanych było 47 ratowników.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}