W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kronika 1 tydzień 2022

10.01.2022

Na zdjęciu widoczne pojazdy i przyczepy JRG Tczew stojące przed budynkiem jednostki. Wszystkie w kolorze czerwonym. Od lewej: quad, trzy przyczepy, łódź hybrydowa, samochód rozpoznawczy Nissan Navara, średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania, ciężki samochód ratownictwa technicznego Volvo, ciężki samochód ratownictwa drogowego typu MEGA-CITY Volvo, żuraw samojezdny Liebherr, samochód z drabiną mechaniczną IVECO MAGIRUS, ciężki samochód kwatermistrzowski Scania. Pogodny dzień.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie informuje, że w dniach od 03.01.2022 do 09.01.2022 roku zanotowano łącznie 13 zdarzeń w tym 4 pożary oraz 9 miejscowych zagrożeń.  

 

03.01.2022 – Gogolewo – pożar w budynku jednorodzinnym

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się regały pod schodami w budynku jednorodzinnym. Działania JOP polegały na udzieleniu KPP osobie poszkodowanej, podając tlen, która miała duszności wskutek zatrucia dymem. Przy użyciu jednego prądu wody ratownicy ugasili pożar, a następnie wynieśli spalone elementy regałów. Cały obiekt sprawdzono kamera termowizyjną. W zdarzeniu udział brały 2 zastępy z JRG Tczew, 1 zastęp JRG Kwidzyn, 2 z OSP Gniew oraz 1 z OSP Gogolewo.

 

07.01.2022 – Zajączkowo – wypadek drogowy

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastano zderzenie trzech samochodów osobowych marki Audi, VW i Skoda na DK 91. Działania polegały na udzieleniu KPP 3 osobom poszkodowanym, oświetleniu terenu akcji, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz sprzątnięciu jezdni z porozbijanych części karoserii. W zdarzeniu brały udział 2 zastępy z JRG Tczew oraz 1 zastęp z OSP Miłobądz. 

 

01.01.2022 – Wielkie Walichnowy – pożar sadzy w kominie

 

Na miejscu zdarzenia zastano pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Działania polegały na ugaszeniu pożaru sadzy w kominie. W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG Tczew, 1 zastęp z OSP Wielkie Walichnowy oraz 2 z OSP Gniew. 

 

 

Na podstawie art. 62 ust. 1 prawa budowlanego właściciel, zarządca lub użytkownik ma obowiązek raz w roku skontrolować sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych. Taką kontrolę może tylko przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi.

Częstotliwość czyszczenia kominów reguluje § 34 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe. Cztery razy w roku należy czyścić przewody kominowe w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Dwa razy w roku czyści się przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić we własnym zakresie właściciele.

{"register":{"columns":[]}}