W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie dla CZADU

17.10.2022

Z prawej strony cztery obrazki. Przekreślona kratka wentylacyjna, otwarte okno, dom, czujka. Z lewej napisy. Pamiętaj, Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, wietrz pomieszczenia, pamiętaj o okresowych przeglądach kominów, zamontuj czujkę. Na górze napis rozpoczyna się sezon grzewczy. Na dole logo Państwowej Straży Pożarnej, logo prewencji społecznej, napis Państwowa Straż Pożarna, rysunek telefonu oraz numer 112.

W okresie jesienno-zimowym straż pożarna odnotowuje zwiększoną ilość pożarów powstałych w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku niewłaściwej eksploatacji i wad urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie straż pożarna odnotowuje także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą". Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów wentylacyjnych i dymowych. Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszności, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca nie lekceważ ich. Mogą być one sygnałem, że ulegliśmy podtruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast opuść pomieszczenie w którym się znajdujesz (w miarę możliwości przewietrz je z zachowaniem szczególnych środków ostrożności). Pamiętaj także aby w razie konieczności powiadomić służby ratunkowe za pomocą numeru alarmowego 112.

PRZYPOMINAMY
W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  1. od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,
  2. od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące,
  3. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.

W obiektach lub ich częściach należy również usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli lub zarządców co najmniej raz w roku, do poddania obiektów budowlanych kontroli okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

 

RADZIMY

Aby uniknąć zaczadzenia należy:

  1. systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych,
  2. użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
  3. nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych,
  4. nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych,
  5. w przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}