Zdarzenia minionego tygodnia
05.12.2022
Od 28 listopada do 4 grudnia 2022 r. Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Mazowieckim odnotowała 14 zdarzeń na terenie powiatu tomaszowskiego. Wśród nich było 10 miejscowych zagrożeń i 4 pożary.
W niedzielę 4 grudnia 2022 roku o godz. 5:16 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Tomaszowie Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego przy ulicy Hugo Kołłątaja w Tomaszowie Mazowieckim. Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia zastano całkowicie objęty pożarem pojazd. Pożar zagrażał rozprzestrzenieniem się na pojazdy zaparkowane w pobliżu oraz na pobliski budynek mieszkalny. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w obronie zagrożonego budynku i sąsiednich pojazdów, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się samochód oraz sorpcji i neutralizacji plamy płynów eksploatacyjnych z powierzchni drogi. W wyniku promieniowania cieplnego w zagrożonym budynku nadpaleniu uległa elewacja a pęknięciu uległy szyby. W działaniach brały udział dwa zastępy straży pożarnej z JRG Tomaszów Mazowiecki.
W minionym tygodniu straż pożarna interweniowała dwukrotnie w związku z pożarami sadzy. Pierwszy raz interweniowaliśmy 28 listopada około godziny 7:30 w miejscowości Józefów Stary. Drugie zdarzenie miało miejsce 3 grudnia przed godziną 20:00 w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Opoczyńskiej. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsc zdarzenia, ugaszeniu palących się sadzy przy użyciu proszku gaśniczego, sprawdzeniu za pomocą kamery termowizyjnej miejsc pożaru oraz sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń w budynkach detektorem wielogazowym w celu wykluczenia obecności tlenku węgla w powietrzu. Przypominamy, że zgodnie z § 34 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.), w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
Powyższe czynności powinny wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.