W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdarzenia minionego tygodnia

27.12.2022

Strażak w pozycji kucznej jest na dachu. Ubrany w ubranie specjalne i hełm. Na plecach ma butlę z powietrzem. Z przyczepionej do hełmu latarki wydobywa się światło. Wokół strażaka jest ciemno.

Od 19 do 26 grudnia 2022 r. Komenda Powiatowa PSP w Tomaszowie Mazowieckim odnotowała 21 zdarzeń na terenie powiatu tomaszowskiego. Wśród nich było 15 miejscowych zagrożeń i 6 pożarów.

W piątek 23 grudnia otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące nieprzytomnej osoby, która prawdopodobnie zatruła się tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło przy ulicy Botanicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas rozpoznania ustalono, że w mieszkaniu znajduje się piecyk gazowy a jedna z osób przebywających w lokalu utraciła przytomność. Strażacy sprawdzili pomieszczenia budynku detektorem wielogazowym, który potwierdził obecność tlenku węgla. Przystąpiono do przewietrzenia pomieszczeń budynku a następnie ponownego sprawdzenia wszystkich pomieszczeń w budynku detektorem wielogazowym w  celu wykluczenia obecności tlenku węgla w powietrzu. Dzięki szybkiej reakcji jednego ze współlokatorów i właściwym powiązaniu objawów z tymi jakie obserwujemy przy zatruciu tlenkiem węgla nie doszło do tragedii. Mimo to konieczna była hospitalizacja osoby poszkodowanej. Przypomnijmy - tlenek węgla ma silne właściwości toksyczne. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszności, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca nie  nalży ich lekceważyć gdyż mogą być sygnałem, że ulegliśmy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast opuścić pomieszczenie w którym się znajdujemy oraz powiadomić służby ratunkowe za pomocą numeru alarmowego 112.

W minionym tygodniu strażacy trzykrotnie interweniowali w związku z pożarami sadzy. Do pierwszego zdarzenia doszło 19 grudnia 2022 roku w miejscowości Królowa Wola. Drugie zdarzenie miało miejsce 23 grudnia 2022 roku przy ulicy Wczasowej w Treście. Po raz trzeci interweniowaliśmy przy ulicy Dworcowej w Tomaszowie Mazowieckim. We wszystkich przypadkach pożar nie rozprzestrzenił się na inne części budynku. Są to kolejne interwencje związane z pożarem sadzy w naszym powiecie. W przypadku tego typu zdarzeń, w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie temperatura palącej się sadzy przekracza nawet 1000 stopni Celsjusza!. Jeżeli dojdzie do rozszczelnienia przewodu kominowego  to pożar może bardzo szybko rozprzestrzenić się na inne elementy. Przywrócenie rozszczelnionego przewodu kominowego do stanu używalności może wymagać znacznych nakładów środków finansowych. Dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i regularnie usuwajmy zanieczyszczenia z przewodów dymowych – do tego zobowiązują nas także przepisy prawa. Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:

1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;

2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;

3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.

4)  z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Powyższe czynności powinny wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.  

{"register":{"columns":[]}}