Stop Pożarom Traw - kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej 2024
19.03.2024
Rozpoczynamy kampanię społeczną Państwowej Straży Pożarnej "Stop Pożarom Traw", trwającą od 1 marca do 30 kwietnia 2024 roku.
Należy pamiętać, że palenie traw przyczynia się do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Pożary traw są surowo zabronione zgodnie z prawem:
- Zgodnie z kodeksem wykroczeń, za palenie traw grozi kara nagany lub grzywny, a nawet do 30 tysięcy złotych.
- Jeśli palenie traw prowadzi do pożaru, który stwarza zagrożenie dla osób lub powoduje zniszczenie mienia, sprawca może być skazany na karę pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
W 2023 roku w Polsce strażacy musieli interweniować aż 20904 razy z powodu pożarów traw i nieużytków rolnych, z czego województwa mazowieckie 3314, dolnośląskie 2 159, wielkopolskie 1687, śląskie 1672, małopolskie 1356 oraz łódzkie 1319.
Od wielu lat okres między zimą, wiosną a przedwiośniem to czas, gdy liczba pożarów łąk i nieużytków znacznie wzrasta. Wielu ludzi nadal pali trawy i nieużytki rolne, uznając to za sposób na nawożenie gleby. Istnieje powszechne przekonanie, że spalanie traw przyspieszy ich wzrost i da korzyści ekonomiczne. Niestety, jest to błędne rozumowanie.
Rzeczywistość pokazuje, że palenie traw prowadzi do nieodwracalnych, negatywnych zmian w środowisku naturalnym. Gleba traci swoją żyzność, a naturalny proces rozkładu resztek roślinnych i asymilacja azotu zostają zahamowane. Palenie traw wprowadza do atmosfery liczne trujące substancje, zagrażające zarówno ludziom, jak i zwierzętom.
Wypalanie traw jest także częstą przyczyną pożarów, które niestety zdarzają się z tragicznymi konsekwencjami, włączając w to ofiary śmiertelne.
Opracowanie: asp. sztab. Paweł Czapla, KP PSP w Wieliczce
Zdjęcia: KG PSP w Warszawie