W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ognik w KP PSP Wołomin

Sala edukacyjna do zajęć z dziećmi. Po ścianą zabawki pluszowe. Na podłodze kolorowe pufy. Na ścianie wyświetlany jest film edukacyjny dla dzieci.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie przygotowali dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie lada niespodziankę w postaci klubiku „OGNIK”, który powstał w ramach rządowego programu "Bezpieczna +". Pomieszczenia wykonano dzięki współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na zrealizowanie programu KP PSP w Wołominie otrzymała dotację z MEN, a pozostałe środki zostały zabezpieczone z budżetu komendy.

Otwarcie klubiku nastąpiło 19 maja 2017 roku w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Wołominie przy ul. Sasina 15. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście:

  •     bryg. Mirosław Jasztal - Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego,
  •     Małgorzata Wojtaszewska – Przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
  •     Kazimierz Rakowski – Starosta Wołomiński,
  •     dh Paweł Bednarczyk – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP i Burmistrz Tłuszcza,
  •     Olga Wileńska – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Wołomińskiego,
  •     Paweł Kaczmarczyk – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Wołomińskiego,
  •     Robert Rataj – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Wołomińskiego,
  •     przedstawiciele samorządów z powiatu wołomińskiego.

Projekt, który ruszył w siedzibie Komendy powiatowej PSP przy ul. Sasina służyć ma aktywnemu propagowaniu bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia wśród najmłodszych mieszkańców powiatu wołomińskiego. W klubiku stworzono warunki do prowadzenia praktycznych zajęć z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla dzieci wczesnoszkolnych poprzez wygospodarowanie wyposażonej w rzutnik salki edukacyjnej z pokojem dziennym, pomieszczenia imitującego kuchnię i łazienkę oraz przedpokoju.

Dzieci uczestniczące w zajęciach będą mogły zobaczyć z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, dowiedzieć się jak zachować się w sytuacjach pojawienia się ognia lub innego zagrożenia, jak działają gaśnice czujki tlenku węgla oraz dymu. W tym celu pomieszczenia wyposażono m.in. zadymiarkę teatralną, lampkę LED imitująca przeciążenie instalacji elektrycznej, piecyk gazowy, kuchenkę gazową oraz kominek z żarzącym się drewnem. Następnie strażacy zapoznają dzieci z informacjami znajdującymi się na znakach ewakuacyjnych, które można spotkać w wielu obiektach użyteczności publicznej oraz jak prawidłowo ewakuować się z miejsca objętego dużym zadymieniem. Ponadto dzieci będą mogły dowiedzieć się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby ratownicze oraz spróbować swoich sił przy zgłoszeniu przykładowego zdarzenia do straży pożarnej. Uczestnicy przećwiczą także praktyczną ewakuację po wystąpieniu pożaru spowodowanego przeciążeniem instalacji elektrycznej. W zależności od pory roku w ramach zajęć będą poruszane również tematy dotyczące sezonowych zagrożeń: wypalania traw, bezpiecznego pobytu nad wodą, tlenku węgla, palenia ognisk w lesie oraz zamarzniętych akwenów.

 

Opracował: mł. kpt. Daniel Kwiatkowski

Zdjęcia: st. kpt. Grzegorz Daniłowicz

Materiały

Regulamin klubiku "Ognik"
Regulamin​_klubiku​_OGNIK.pdf 0.14MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}