W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Okres grzewczy – zagrożenia

01.10.2024

Początek jesieni to zazwyczaj okres w którym zaczynamy odczuwać spadek temperatur oraz pogorszenie pogody. W tym czasie rozpoczynamy korzystanie z urządzeń ogrzewczych. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zdjęcie przedstawia ogień wydobywający się z komina murowanego na dachu. Noc.

W okresie 1 październik 2023 – 1 kwietnia 2024 wołomińscy strażacy podejmowali działania w 223 pożarach w obiektach mieszkalnych jednorodzinnych, w tym 36 razy gasili pożary sadzy w kominie. Powyższe pokazuje, że na terenie powiatu wołomińskiego co najmniej raz dziennie w okresie grzewczym występuje pożar w domu jednorodzinnym. Dodatkowo we wspomnianym okresie 6 razy dochodziło do zatruć tlenkiem węgla, gazem zwanym potocznie CZAD.

W związku z powyższym apelujemy aby zastosować się do kilku podstawowych zasad:

Użytkując w systemie centralnego ogrzewania piec opalany paliwem stałym (tj. węgiel, drewno itp.) zadbaj o jego sprawność, pamiętaj aby osoba kompetentna z uprawnieniami producenta dokonała przeglądu urządzenia przed uruchomieniem.

Zadbaj o sprawność oraz czystość komina, pamiętaj że będąc właścicielem, użytkownikiem lub zarządcą nieruchomości obowiązują Cię przepisy dotyczące utrzymania przewodu kominowego. Obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).  Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),
  • raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),
  • raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich montując w domu czujnik tlenku węgla oraz czujkę dymu. Pamiętaj aby czujniki spełniały wymagania jakie stawia prawo.

Przed sezonem grzewczym zaproś do swojego domu kominiarza aby dokonał przeglądu przewodów kominowych.

Więcej informacji oraz porad w kwestii zagrożeń jakie mogą nas spotkać w okresie jesienno-zimowym można znaleźć w linkach poniżej.

Opracowanie: mł. kpt. Jan Sobków

Materiały

"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"
Bezpieczeństwo w budynku mieszkalnym
Kominiarze
{"register":{"columns":[]}}