Kampania "STOP POŻAROM TRAW"
18.03.2025
STOP POŻAROM TRAW!
Wypalanie traw to poważne zagrożenie
Każdego roku, w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny, wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Pomimo licznych ostrzeżeń i konsekwencji prawnych, wiele osób wciąż wypala trawy, wierząc, że zabieg ten poprawia jakość gleby. Jest to jednak mit, który ma katastrofalne skutki dla środowiska.
Niszczący wpływ wypalania traw
Wypalanie traw powoduje nieodwracalne zubożenie gleby. Ziemia staje się jałowa, zahamowany zostaje naturalny proces rozkładu roślin i asymilacji azotu. W wyniku pożarów do atmosfery przedostają się toksyczne substancje, szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co roku pożarem traw zagrożone są także lasy i zabudowania, a wiele osób traci dobytek swojego życia.
Człowiek główną przyczyną pożarów
Statystyki pokazują, że ponad 94% pożarów traw powstaje na skutek działalności człowieka. Wiatr sprawia, że ogień szybko się rozprzestrzenia, a osoby podpalające trawy często nie są w stanie nad nim zapanować. Nieodpowiedzialne wypalanie może skończyć się tragedią – co roku w takich zdarzeniach ginie kilkanaście osób.
Surowe kary za wypalanie traw
Wypalanie traw jest nielegalne i podlega surowym sankcjom prawnym. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., za takie działania grozi kara aresztu lub grzywna. Równie surowe przepisy zawiera ustawa o lasach oraz kodeks karny, gdzie za spowodowanie pożaru grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Strażacy apelują: nie ryzykuj!
Każdy pożar traw angażuje znaczne siły i środki straży pożarnej, które w tym czasie mogłyby ratować ludzkie życie i mienie w innym miejscu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby pożar wymknął się spod kontroli i doprowadził do katastrofalnych skutków.
Pamiętajmy: ziemia jest tylko jedna. Nie pozwólmy, aby lekkomyślność zagrażała środowisku i życiu ludzi.