Bezpieczny komin – obowiązki o których należy pamiętać !
05.03.2021
Komenda Powiatowa PSP we Wschowie przypomina, że zgodnie z § 34 ust. 1, 2 i 3 rozporządzeniem MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. Nr 109 poz. 719, w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, istnieje prawny obowiązek nałożony na właścicieli lub zarządców obiektów związany z profilaktycznym usuwaniem zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących okresach, przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie:
- Od palenisk opalanych paliwem stałym – co najmniej raz na 3 miesiące
- Od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej raz na 6 miesięcy
- W obiektach lub ich częściach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Niezależnie od powyższego na podstawie z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c Prawa Budowlanego Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm., co najmniej raz w roku należy poddać okresowej kontroli stan techniczny przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przez uprawnionego kominiarza. Podstawą wydania niniejszego nakazu jest treść § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. Nr 109 poz. 719, w którym zabroniono użytkowania instalacji (w tym przewodów kominowych) niepoddawanych okresowym kontrolom, o zakresie i częstotliwości wynikających z przepisów prawa budowlanego.
Odpowiedzialność karna właścicieli i zarządców budynków.
Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na: przeprowadzeniu corocznego przeglądu kominiarskiego lub też zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
W związku z licznymi pożarami przewodów kominowych na terenie powiatu wschowskiego, w przypadku wystąpienia tego typu zdarzenia, kierujący działaniem ratowniczym może wystąpić do właściciela lub zarządcy budynku o okazanie dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie przeglądu przewodu kominowego. W sytuacji braku posiadania przedmiotowego dokumentu osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie przeglądu może zostać ukarana mandatem karnym.
Co zrobić, gdy zapala się sadza w kominie ?
Gdy zapali się sadza w kominie należy niezwłocznie wezwać Państwową Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer 998 lub 112. Należy wygasić ogień w piecu lub kominku oraz zamknąć dopływ powietrza do tych urządzeń. Kategorycznie zabronione jest wlewanie do palącego się komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem.