Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Sławie.
11.10.2024
W dniu 11 października 2024 roku st.bryg. Krzysztof Piasecki – Komendant Powiatowy PSP we Wschowie oraz bryg. Tomasz Maciejewski – Z-ca Komendanta Powiatowego PSP we Wschowie uczestniczyli w posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w Sławie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego z terenu powiatu wschowskiego na czele ze Starostą Wschowskim – Panem Waldemarem Starostą z podległymi służbami i inspekcjami oraz przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także Wód Polskich i Lasów Państwowych.
Głównym celem posiedzenia PZZK było podsumowanie akcji przeciwpowodziowej na terenie powiatu wschowskiego, w szczególności na terenach gmin Szlichtyngowa i Wschowa. W trakcie spotkania Starosta Wschowski podkreślił znaczenie ogromnego wsparcia ze strony Wojewody Lubuskiego – Pana Marka Cebuli, a także żołnierzy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 151 Batalionu Lekkiej Piechoty w Skwierzynie, którzy wspierali prowadzenie działań przeciwpowodziowych. Podkreślono bardzo dobrą współpracę i zaangażowanie, wzajemne wsparcie, sprawną wymianę informacji, koordynację oraz skuteczność podejmowanych działań pomiędzy wszystkimi samorządami, służbami oraz podległymi placówkami i instytucjami. Zwrócono również szczególną uwagę na bardzo duże zaangażowanie społeczeństwa oraz stowarzyszeń i firm, które wspierały zarówno działania przeciwpowodziowe jak i logistyczne.
Podczas spotkania Kierownictwo Komendy Powiatowej PSP we Wschowie złożyło raport z podjętych działań oraz siłach i środkach zaangażowanych w działania na terenach zagrożonych powodziami. Akcja przeciwpowodziowa w powiecie wschowskim skupiała się głównie na: monitoringu przyrostu poziomu wody w rzekach i ciekach wodnych, napełnianiu i dostarczaniu worków z piaskiem w obrębie wałów, napełnianiu i ustawianiu zapór przeciwpowodziowych, wzmacnianiu i zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych, monitorowaniu stanu oraz całodobowego nadzoru wałów przeciwpowodziowych, doraźnym usuwaniu występujących podsiąków, zabezpieczaniu zabudowań poprzez ułożenie worków z piaskiem, wypompowywaniu wody z zalanych terenów. Wszystkim zebranych na posiedzeniu PZZK złożono wyrazy uznania za ogromną determinację i zaangażowanie podczas działań przeciwpowodziowych.