W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2022

Trzyosobowy poczet flagowy strażaków w ubraniach galowych zawiesza flagę Polski na maszt przed budynkiem komendy.

 

W całym kraju 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym dziś o godzinie 8:00 podczas zmiany służby dokonano uroczystego podniesienia flagi państwowej RP. W uroczystości wziął udział Komendant Powiatowy PSP w Wyszkowie mł. bryg. Rafał Balcer.

W skład pocztu flagowego wchodzili:

- dowódca pocztu flagowego - mł. kpt. Marcin Brdak

- flagowy - st. ogn. Dariusz Chrostowski

- asystujący - asp. Jakub Kutera

 

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwo­nych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używa­ne przez dopingujących ich kibiców.

Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstro­wali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.

W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości – 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.

Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny świato­wej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga naro­dowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.

_____________________________________________________________________________________________________

Źródło tekstu "Flaga Rzeczypospolitej Polskiej": https://www.gov.pl/web/kwpsp-warszawa

Opracowanie: kpt. Daniel Wachowski – Komenda Powiatowa PSP w Wyszkowie.

Zdjęcia: Komenda Powiatowa PSP w Wyszkowie.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}