Odbiór końcowy trenażera do siłowego otwierania drzwi
W poniedziałek 13 listopada w siedzibie przedsiębiorstwa EKO-BUD II www.ekobud2.pl mł.kpt. Mirosław Gomółka przeprowadził odbiór końcowy trenażera do siłowego otwierania drzwi. Nowe stanowisko uzupełni nasze zaplecze dydaktyczne pozwalając na prowadzenie zajęć z forsowania zamkniętych drzwi do pomieszczeń podczas szkoleń dla druhów OSP oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy PSP.
Trochę o trenażerze
Z racji że na polskim rynku można znaleźć dwóch producentów podobnych stanowisk to ich produkt nie zadowalał nas w 100%. Postawiliśmy więc na własny projekt. Aby wystrzec się błędów oraz zebrać jak największą ilość wskazówek dotyczących budowy trenażera zwróciliśmy się do Pana Michała Baranowskiego z FireTrap.pl, który w odpowiedzi przesłał nam swoiste kompendium wiedzy. Po przeanalizowaniu całego materiału spotkaliśmy się w biurze projektowym Pana Ireneusza Machynia gdzie inżynier Damian Purchla rozpoczął projektowanie naszego trenażera.
Na każdym z etapów projekt był konsultowany i w razie napotkanych problemów zmieniano koncepcję.
Finalnie powstał trenażer odpowiadający standardowym drzwiom do budynku mieszkalnego. Trenażer posiada wymienne części robocze zabezpieczające ościeżnicę oraz skrzydło drzwiowe które mogą się zużywać w trakcie pracy wyważarek hydraulicznych oraz ,,set-u” składającego się z hooligana oraz topora. Dodatkowo w trenażerze zastosowano „amortyzowane zawiasy” odzwierciedlające miażdżenie - ściskanie drzwi podczas siłowego otwierania, regulację przylegania skrzydła do ościeżnicy oraz regulacje nacisku samego skrzydła na ościeżnicę. Jako rygle służą ogólnodostępne materiały budowlane czyli popularna łata a także kontrłata o wymiarach 60 mm x 40 mm oraz 60 mm x 20 mm. Ułożenie rygli odpowiada standardowej wysokości wkładki z zamkiem, dodatkowego zamka montowanego w górnej części drzwi oraz rygla w drzwiach wzmocnionych. Uzupełnieniem całej konstrukcji są elementy służące do zakotwienia trenażera w podłożu ponieważ w naszym przypadku postawiliśmy na wersję stacjonarną. Cały trenażer przygotowany jest pod dalszą rozbudowę która odzwierciedlać będzie napotykane podczas działań utrudnienia oraz przeszkody. Warto dodać że cały projekt został zrealizowany według naszej złotej zasady ,,przez strażaków dla strażaków".
Z tego miejsca jeszcze raz pragniemy podziękować Panu Ireneuszowi Machynia oraz zespołowi EKO-BUD II za zbudowanie swoistego prototypu, a także Panu Michałowi Baranowskiemu z zespołem FIRETRAP za wsparcie merytoryczne naszego projektu
mł.kpt. Mirosław Gomółka