Stop pożarom traw
W piątek 1 marca 2024 r. odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop pożarom traw”, która rozpoczyna się właśnie 1 marca i będzie trwała do 30 kwietnia 2024 r.
Główny cel kampani "Stop pożarom traw" to edukowanie oraz uświadamianie społeczeństwa, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.
W 2023 roku w Polsce strażacy interweniowali 20 904 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. W województwie podlaskim strażacy interweniowali przy tego typu zdarzeniach 587 razy. Średni czas takich interwencji w minionym roku na terenie województwa to 65 minut.
Poniżej krótka statystyka interwencji związanych z pożarami traw i nieużytków z terenu woj. podlaskiego w rozbiciu na powiaty:
- augustowski – 39
- białostocki – 113
- Białystok – 20
- bielski – 32
- grajewski – 37
- hajnowski – 26
- kolneński – 34
- łomżyński – 41
- Łomża – 7
- moniecki – 49
- sejneński - 7
- siemiatycki – 27
- sokólski – 53
- suwalski – 28
- Suwałki – 17
- wysokomazowiecki – 34
- zambrowski - 23
Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Suma strat popożarowych na terenie kraju w minionym roku to 68 992 900 zł.
Ponadto należy pamiętać ratownicy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, nieużytków czy łąk mogą być w tym czasie potrzebni do ratowania życia ludzkiego.
Przełom zimy i wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Niestety pomimo corocznych apeli strażaków, w społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. To nieprawda.
Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Gleba wyjaławia się, zahamowany zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Zdarza się również, że wypalanie traw jest przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. W całym kraju odnotowanych było ich w minionym roku 3, zaś 36 osób zostało rannych.
Apelujemy o rozsądek, rozwagę i ostrożność !