Stop pożarom traw
21.03.2023
Stop pożarom traw
„Wypalanie traw prowadzi do niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.”
Jak co roku przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Do tego typu zdarzeń bardzo często dochodzi w wyniku podpalenia. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku ogień przenosi się na pobliskie lasy czy zabudowania, sprowadzając również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Niejednokrotnie w wyniku takich pożarów ludzie tracą dobytek całego życia.
Pożary nieużytków często przebiegają bardzo dynamicznie i rozprzestrzeniają się na duże powierzchnie. Wymagają zaangażowania znacznej liczby sił i środków straży pożarnych.
Każda interwencja wiąże się z niepotrzebnie generowanym zagrożeniem dla strażaków. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni. Pożary traw i nieużytków generują także poważne wydatki finansowe.