Strażacy przypominają: CZAD ZABIJA, chroń siebie i swoich najbliższych.
02.10.2024
Kalendarzowe lato już za nami. Wszystko wskazuje na to, że towarzyszyć nam będą coraz niższe temperatury zewnętrzne. Dla zapewnienia komfortu w naszych domach, zaczynamy korzystać z różnych źródeł ogrzewania. Pamiętajmy, że do sezonu grzewczego powinniśmy się odpowiednio przygotować.
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku zaniedbań w przeglądach instalacji grzewczych w tym odprowadzania spalin i wentylacji, które prezentujemy poniżej :
- nieszczelność układu odprowadzania spalin,
- brak konserwacji, w tym czyszczenia,
- uszkodzenia instalacji spowodowanych paleniem śmieci, przepracowanego oleju
- wady konstrukcyjne,
- celowe zasłaniania otworów wentylacyjnych
- niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Czy w moim domu może pojawić się tlenek węgla?
CZAD, czyli tlenek węgla, jest gazem:
- bezwonnym
- bezbarwnym
- silnie toksycznym w następstwie wdychania
- łatwopalnym
- lżejszym od powietrza
Powstaje w wyniku niecałkowitego spalania paliwa w środowisku, w którym jest zbyt mało tlenu. Stanowi skład spalin powstających w procesie ogrzewania gospodarstw domowych. Tlenek węgla (CZAD) może pojawić się w każdym mieszkaniu, wyniku niewłaściwego działania wentylacji w kotłowni, zanieczyszczonego lub uszkodzonego komina, czy w pomieszczeniach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, utratę przytomności, a nawet skutki śmiertelne. Ten toksyczny gaz blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez łączenie się z hemoglobiną (czerwonymi krwinkami). W wyniku zatrucia powstaje karboksyhemoglobina, której usunięcie z organizmu jest procesem długotrwałym i nie zawsze możliwym.
Ile jest warte życie Twoje i Twoich najbliższych ?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększania poziomu bezpieczeństwa w domach jest montowanie czujek tlenku węgla oraz czujek dymu, które wykryją wewnątrz pomieszczeń obecność śmiercionośnej substancji takiej jak CZAD i ostrzegą nas o rozwijającym się pożarze emitując głośny sygnał – tak, aby w porę udało się zareagować i wezwać strażaków.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Co najmniej raz w roku wykonaj przegląd stanu technicznego instalacji gazowych oraz instalacji grzewczej w tym przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wymianę powietrza.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
Tekst st. kpt. Łukasz Adamowski