Tlenek węgla cichy zabójca.
20.10.2023
Coraz niższe temperatury zewnętrzne powodują, że dla zapewnienia komfortu w naszych domach, zaczynamy korzystać z różnych źródeł ogrzewania. Pamiętajmy, że do sezonu grzewczego powinniśmy się odpowiednio przygotować.
Statystyki zdarzeń w których interweniowali strażacy, wskazują powody wystąpienia zagrożeń związanych z działaniem użytkowanych instalacji grzewczych:
- nieszczelność,
- brak konserwacji, w tym czyszczenia,
- uszkodzenie instalacji spowodowanych paleniem śmieci, przepracowanego oleju
- wady konstrukcyjne,
- celowe zasłanianie otworów wentylacyjnych
- niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Czy w moim domu może pojawić się tlenek węgla?
CZAD, czyli tlenek węgla, jest gazem:
- bezwonnym
- bezbarwnym
- silnie toksycznym w następstwie wdychania
- łatwopalnym
- lżejszym od powietrza
Powstaje w wyniku niecałkowitego spalania paliwa w środowisku, w który jest zbyt mało tlenu. Stanowi skład spalin powstających w procesie ogrzewania gospodarstw domowych. W mieszkaniu może pojawić się w wyniku niewłaściwego działania wentylacji w kotłowni, zanieczyszczonego lub uszkodzonego komina, czy w pomieszczeniach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, utratę przytomności, a nawet skutki śmiertelne. Ten toksyczny gaz blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez łączenie się z hemoglobiną (czerwonymi krwinkami). W wyniku zatrucia powstaje karboksyhemoglobina, której usunięcie z organizmu jest procesem długotrwałym i nie zawsze możliwym.
Ile jest warte życie Twoje i Twoich najbliższych ?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększania poziomu bezpieczeństwa w domach jest montowanie czujek tlenku węgla oraz czujek dymu, które wykryją wewnątrz pomieszczeń obecność śmiercionośnej substancji takiej jak CZAD i ostrzegą nas o rozwijającym się pożarze emitując głośny sygnał – tak, aby w porę udało się zareagować i wezwać strażaków.
Tekst st. kpt. Adamowski Łukasz