„ Bądź przezorny i uchroń się przed szkodą!” – Apel żuromińskich strażaków!
18.09.2024
Mając na względzie tragiczny pożar piwnicy w Poznaniu w nocy z 24 na 25 sierpnia 2024 roku, a także pożar piwnicy w Ciechanowie w dniu 5 września 2024 roku, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców budynków, żuromińscy strażacy apelują o dokonanie sprawdzenia pomieszczeń piwnicznych oraz poddaszy i strychów w domach jedno i wielorodzinnych. Chodzi głównie o usunięcie nadmiernej ilości składowanych materiałów palnych, które potocznie nazywane są „rupieciami” i kategoryczne usunięcie materiałów niebezpiecznych pożarowo, którymi są gazy palne, ciecze palne, materiały wybuchowe i pirotechniczne oraz takie, które sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania mogą powodować powstanie pożaru lub jego szybkie rozprzestrzenianie. Mogą one bowiem stanowić śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców, poważne zagrożenie dla konstrukcji budynków, a także zagrożenie dla strażaków uczestniczących w akcji gaszenia pożaru.
Przypominamy, że w Poznaniu zginęło dwóch strażaków, a pozostałych jedenastu zostało rannych. Ranne zostały również inne osoby. Nie znane są ciągle przyczyny powstania i rozwoju pożaru w Poznaniu, ale z informacji zamieszczonych w Tygodniku Ciechanowskim wiadomo, że w piwnicy w Ciechanowie, gdzie poparzeniu uległa jedna osoba, składowano STO LITRÓW PALIWA!!!, STO LITRÓW PALIWA!!!. Taka ilość to olbrzymie zagrożenie. Tu ofiar mogło również być znacznie więcej. Prosimy zatem o poważne potraktowanie naszego apelu.
Drodzy mieszkańcy! Usuńcie ze swoich piwnic, poddaszy i strychów butle z gazem zarówno te pełne jak i puste, hoboki, puszki z farbami lub lakierami, butelki z rozpuszczalnikami, kanistry z paliwem i inne materiały niebezpieczne pożarowo oraz wspomniane rupiecie jeśli te zalegają w Waszych pomieszczeniach. Pożary piwnic cechują się dużym zadymieniem, występowaniem wysokiej temperatury. Z reguły małe okienka nie dają możliwości szybkiego i skutecznego oddymienia pomieszczeń oraz odprowadzenia ciepła powstałego wskutek pożaru. To jedne z najtrudniejszych dla strażaków warunków do prowadzenia akcji gaśniczej. Warunkiem ugaszenia pożaru jest dotarcie do jego źródła, co wiąże się z koniecznością wejścia strażaków do wnętrza pomieszczeń. Ograniczenie materiałów palnych oraz niebezpiecznych pożarowo zdecydowanie ułatwi Nam pracę i spowoduje, że zwiększy to Wasze i Nasze bezpieczeństwo. Prosimy również o zapewnienie właściwych warunków ewakuacji na klatkach schodowych i korytarzach, które pozwolą bezpiecznie opuścić budynek w razie pożaru. Warto wspomnieć o zbliżającym się okresie grzewczym. Prosimy o sprawdzenie i przygotowanie kotłowni oraz składów opału, dokonanie przeglądu przewodów kominowych, a także instalacji elektrycznych.
Poniżej prezentujemy Państwu zbiór przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego w budynkach mieszkalnych. Zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych, a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo, należy również zadbać o okresowy przegląd przewodów kominowych.
Przechowywanie materiałów niebezpiecznych pożarowo w piwnicach, strychach i poddaszach oraz właściwe utrzymanie porządku na klatkach schodowych.
PAMIĘTAJ!
W pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych takich jak:
- gazy palne (popularny gaz propan-butan znajdujący się w butlach kuchennych 11 kg i turystycznych – gaz cięższy od powietrza, który po uwolnieniu, szczególnie w piwnicach powoduje zaleganie w niższych miejscach, ale również inne gazy jak acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji);
- ciecze palne (np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia);
- materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy);
- inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.
Ponadto, przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach.
Dodatkowo na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji, zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczanie w ich obrębie przedmiotów w sposób zmniejszający ich wymaganą szerokość lub wysokość.
Materiałów palnych nie można przechowywać również w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej oraz w piwnicach.
Za przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego lub terenu albo inna osoba, która nimi włada.
Co ważne, brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie!!!
Dobrą praktyką w takiej sytuacji jest dokonywanie okresowych przeglądów stanu ochrony przeciwpożarowej (np. raz w roku) i usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości na bieżąco.
Okresowe czyszczenie i przegląd przewodów kominowych.
Zbliżający się wielkimi krokami okres grzewczy powinien zwrócić Naszą uwagę na odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. Czyszczenie przewodów kominowych dymowych, aby uniknąć pożarów sadzy jak i wentylacyjnych, których drożność odpowiada za właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, co może uchronić Nas przed np. gromadzącym się tlenkiem węgla, powinien być normą jeśli chcemy zadbać o swoje i swojej rodziny bezpieczeństwo, ale również jest obowiązkiem, co narzucają na właścicieli przepisy przeciwpożarowe. Corocznie należy również wykonywać przeglądy techniczne w tym zakresie przez osoby do tego uprawnione.
Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmujący tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet kilkaset stopni Celsjusza, a taki pożar jest ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje w skali kraju kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz tlenek węgla zwany czadem. W ciągu ostatniego roku KP PSP Żuromin odnotowało 21 zdarzeń dotyczących tylko pożarów sadzy oraz 11 interwencji przy pożarach budynków mieszkalnych w tym poddaszy i kotłowni. Zdarzały się przypadki również na terenie powiatu gdzie z powodu pożaru sadzy, zapaleniu uległo poddasze budynku
Pamiętajmy także o właściwym składowaniu opału w odpowiedniej odległości o pieca, aby nie dopuścić do przypadkowego zapalenia się drewna lub węgla składowanego zbyt blisko źródła ognia, co może spowodować duże straty materialne oraz awarię ogrzewania w czasie chłodnych dni.
Co, jeśli już jednak dojdzie do pożaru sadzy w kominie?
Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną /tel. 112 lub 998/ , powiadomić mieszkańców, aby opuścili budynek, a następnie jeśli to możliwe wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra wody powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu kominowego, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie, przed ponownym rozpaleniem należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).
PAMIĘTAJ!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t. j. Dz. U. 2022 nr 1620), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem);
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym;
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych;
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Czujka dymu może nas uratować!
Apelujemy również do mieszkańców powiatu żuromińskiego, aby zaopatrzyli się w czujki dymu i tlenku węgla, które wcześnie wykrywają pożar i tak jak w przypadku zdarzenia w Poznaniu , gdzie o pożarze zaalarmowała czujka dymu w jednym z mieszkań, mogą one uratować życie wielu osób. Sytuacja ta pokazuje, jaką wartość ma automatyczne i wczesne wykrywanie pożaru, zwłaszcza w miejscach, gdzie ludzie przebywają w porach nocnych. Aktualnie w Komendzie Główniej PSP trwają prace nad przepisami wprowadzającymi obowiązek stosowania w mieszkaniach autonomicznych czujek dymu. Wykorzystane w czujkach autonomicznych sensory wyczulone na tlenek węgla lub dym mają kilkuletnią trwałość i mogą zapewniać bezpieczeństwo domowników przez nawet kilka lat. Ich działanie oparte jest najczęściej na czujnikach elektrochemicznych lub optycznych wykrywających tlenek węgla lub dym. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu będącego wynikiem niekontrolowanego procesu spalania wchodzą w stan alarmu, sygnalizując optycznie i dźwiękowo o zagrożeniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężeniu dźwięku ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i w odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpieczeństwie. Koszt takich czujek nie jest wysoki, a cena naszego bezpieczeństwa – bezcenna!
Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz do seniorów. Wiedza o bezpieczeństwie przekazywana jest podczas licznych prelekcji, pogadanek w szkołach i salach edukacyjnych oraz podczas spotkań na festynach rodzinnych i innych imprezach dla mieszkańców. Zwracamy uwagę, że autonomiczne czujki dymu lub czadu, zasilane bateriami mogą uratować nasze zdrowie i życie. Państwowa Straż Pożarna w od wielu lat propaguje bezpieczne zachowania i rekomenduje stosowanie w gospodarstwach domowych tego rodzaju czujki w zależności od występujących w danym budynku zagrożeń. Niejednokrotnie przekonaliśmy się ,że wczesne wykrycie pożaru przez czujki może znacznie zmniejszyć skutki pożaru, a co najważniejsze ostrzec przed niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia mieszkańców.
Przestrzegajmy przepisów, działajmy prewencyjnie i dbajmy o nasze bezpieczeństwo!
Opracowanie: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie;
Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Zdjęcia: https://swidnica24.pl/2024/04/pozar-w-piwnicy-foto/;
https://ijarocin.pl/news,pozar-piwnicy-w-prusach,9411.html;