Bezpieczeństwo pożarowe przy składowaniu płodów rolnych
18.07.2023
Okres wzmożonych prac polowych wynikający z rozpoczęcia żniw, niesie za sobą zagrożenia pożarowe, w związku z tym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie, informuje i przypomina podstawowe zasady dotyczące zabezpieczenia pożarowego podczas zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych, których stosowanie pozwoli ograniczyć zagrożenia pożarowe na tych obszarach.
Bardzo częstym błędem popełnianym przez właścicieli gospodarstw rolnych jest nieprawidłowe ustawianie stert, stogów i brogów związane z niezachowaniem wymaganych odległości od zabudowań, linii energetycznych i dróg publicznych, co w razie pożaru w/w stert stogów i brogów może doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia na zabudowania i w krótkiej chwili można stracić cały dotychczasowy dobytek. Należy zatem pamiętać, aby przy ustawianiu stert, stogów i brogów zgodnie z § 42 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zachować co najmniej następujące odległości:
od budynków wykonanych z materiałów palnych - 30 m;
od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m;
od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
od lasów i terenów zalesionych - 100 m;
między stertami i stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie może przekraczać powierzchni 1000 m² lub kubatury 5000 m³. Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymywać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 metrów w odległości 3 metrów od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych /zaorane pasy ziemi/. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
ZABRONIONE JEST!!!:
- Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie;
- Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
- Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach.
Apelujemy o zachowanie podstawowych środków ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie prac żniwnych w postaci sprawnych gaśnic stanowiących wyposażenie kombajnów i ciągników.
Opracowanie: st. kpt. Tomasz Welenc – KP PSP Żuromin
Źródło: Grafika KP PSP Działdowo;
KP PSP Olesno.